Kategoriler
Haberler

Kanser tedavisinde cyberknife teknolojisi

Kanser tedavisinde kullanılan ve kanserli dokunun en az zararla tedavi edilmesine olanak tanıyan Cyberknife, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Robotik Cerrahi Ünitesi’nde iki yıldır  kullanılıyor.

Ege Bölgesi’nde sadece İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan cihaz, 10 milyonu aşkın nüfusa hitap ediyor. Cyberknife Robotik Radyocerrahi Ünitesi Sorumlu Hekimi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Ali Ölmezoğlu iki yıl içerisinde toplam 250 hastayı Cyberknife ile tedavi ettiklerini ifade etti.

Cihaz Hedefe Nokta Atışı Yapıyor

Türkiye’de söz konusu sistemi kullanan altıncı merkez olduklarını ifade eden Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Robotik Radyocerrahi Ünitesi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Ali Ölmezoğlu, Cyberknife ile sadece beyindeki tümörü kapsayan, çevresindeki normal dokulara zarar vermeyecek şekilde tedavi uyguladıklarını söyledi. Uzm. Dr. Ali Ölmezoğlu, ‘’ Cyberknife en üst düzeyde teknolojiye sahip bir radyoterapi cihazıdır. Radyoterapi ışın tedavsi ile tümörleri yok eder. Cyberknife’ın  diğer cihazlardan en önemli farkı hedefe nokta atışı yapmasıdır. Tek bir nokta atışı 1200 tane ayrı uzaysal düzlemde konumlandırmaya uymaktadır. Tümör’e komşu olan vücudun sağlam organları bu ışınlardan olumsuz etkilenmiyor, bu bir avantajdır. Cyberknife’ın diğer avantajı ise tedavi süresini kısaltmasıdır. 6-7 haftalık bir tedaviyi 5 seansta tamamlayabiliyoruz. 2 yıl içerisinde toplam 250 hastayı tedavi ettik. En çok aldığımız hasta grubu beyin tümörü olanlar, prostat kanserni de diğer cihazlardan daha iyi tedavi edebiliyoruz. Cihazın hassasiyeti sayesinde sadece prostat’a yönelik tedavi uygulayabiliyoruz’’ dedi.  Baş-  boyun bölgesindeki tümörlerin tedavisinde ışınları sabitlemek için termoplastik bir maske kullandıklarını sözlerine ekleyen Ölmezoğlu, ‘’Bu maskeyi ısıtıp hastanın sıratına koyuyoruz, maske hastanın suratının şeklini alarak donuyor. Bu maskeler hastalara özgü olmaktadır’’ diye konuştu.

Hastayı Ameliyata Hazırlar Gibi Hazırlıyoruz

Hastanın tedavisi planlanmadan önce hastadan MR ve Tomografi istediklerini belirten  Robotik Radyocerrahi Ünitesi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Ali Ölmezoğlu, ‘’ MR ve Tomografi sonrasında planlamaya geçiyoruz. Planlama cihazındaki tomografiyi değerlendiriyoruz. MR ile tomografi kesitini üst üste getirip birleştiriyoruz, böylelikle daha ayrıntılı bir görüntüye ulaşabiliyoruz. Beyin için MR en iyi görüntüleme yöntemidir, tomografi bazen MR kadar görüntülemede yeterli olmuyor’’ dedi. Planlarken çizilen sınırları 1 milimetre bile aşmayan hassasiyetle hedefledikleri kitleyi, yaklaşık 150 ışın demeti kullanarak vurduklarını anlatan Dr. Ölmezoğlu, ‘’Önceden ışın görmüş hastalarda tümör yinelediğinde, çevresindeki sağlam dokulara zarar vermemek için ikinci kez ışın tedavisi yapamıyorduk. Bu cihazla tümörü nükseden hastalar için üçüncü kez bile tedavi şansı mevcut’’ ifadesinde bulundu. Sağlık güvencesi olan her hastanın, ek ücret ödemeden bu imkandan yararlanabileceğini vurgulayan Ölmezoğlu, her tümörün bu yöntemle tedaviye uygun olmayabileceğine de dikkat çekti.

3 Boyutlu Olarak Çalışıyoruz

Robotik Radyocerrahi Ünitesi Sorumlu Sağlık Fizikçisi Seher Dinçer, Cyberknife sayesinde tümörü daha net görebldiklerini söyledi. Dinçer, ‘’  Cihazın X-Y-Z koordinatları var. Cihaz tamamen uzayda gibi hareketlerini bu koordinatlara göre ayarlayabiliyor. Bütün açılardan hastaya ışın verebiliyoruz. 200 tane ayrı noktadan tedavi yapabiliyoruz. Cyberknıfe’ın yan etkileri azaltılmaya çalışıldı. 3 boyutlu olarak çalışıyoruz, en ince ayrıntısına kadar tedavinin planlamasını yapıyoruz. Cyberknıfe, çok güçlü bir yazılıma sahip’’ şeklinde konuştu.

Hipofiz Tümörü Konusunda Referans Merkezi Haline geldik

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Robotik Radyocerrahi Ünitesi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Ali Ölmezoğlu, Hipofiz tümörü konusunda referans merkezi haline geldiklerini vurgulayarak, ‘’ Merkezimize özgü olarak uyguladığımız bir tedavimiz var. Beynin ortasında hipofiz tümörü dediğimiz hormon salgılayan, küçük bir hormon salgılama merkezi vardır. Bunun büyümesi tehlikelidir. Tedavisi için cerrahi ameliyatlarda mümkündür ama bu tümör beynin çok ortasındadır ve çevresinde göz sinirleri vardır. Biz oraya ışın vererek, büyüyen hücreleri kontrol altına alıyoruz. Şimdiye kadar 40’ın üzerinde hasta sayısına ulaştık. Ayda bir bu tip hastaları görüştüğümüz ortak bir toplantı düzenliyoruz. Bu toplantıya beyin cerrahı ve radyoloji uzmanları da katılmaktadır, birlikte ortak kararlar alıp tedavi sürecine devam ediyoruz. Başarısız olduğumuz bir hastamız olmadı’’dedi.

CyberKnife kimlere uygulanabilir

Amerika’Da Cyberknife teknolojisi ile ilgili eğitim alan Robotik Radyocerrahi Ünitesi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Ali Ölmezoğlu, Cyberknife’ın kimlere uygulanacağı hakkında bilgiler verdi. Ölmezoğlu, ‘’CyberKnife beyin tümörleri başta olmak üzere, prostat kanseri, akciğer kanseri, omurilik kanseri, karaciğer kanseri ve pankreas kanseri hastalarına uygulanabilir. Genel bir kural olarak ancak çok büyük olmayan  tümörlere (aşağı yukarı çapı 2.5cm kadar olan tümörlere) uygulanabilir. Bunun temel sebebi CyberKnife cerrahisinde tıpkı GammaKnife gibi tümör bölgesi açılmadığı için kesilen ölü tümör vücut içinde kalır ve vücut tarafından parçalanarak dışarı atılması gerekmektedir. Büyük tümörlerdeki doku ölüm hızı vücudun parçalayıp dışarı atabileceğinden çok daha fazla olur. Böylece vücut bu ölü dokuya karşı şiddetli alerjik ve iltihaplı reaksiyonlar gösterir. Bu hastada şiddetli sancılara, ateş yükselmesine ve krizlere yol açabileceğinden çok ender durumlar hariç kullanılmaz. Bu durumlarda hastalara açık ameliyatla iltihapın dışarı atılması için daimi bir şant takılması gerekebilir ki bu hasta için hem acılı hem de risklidir’’ diye anlattı.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Robotik Radyocerrahi Ünitesi

Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Oktay Tarhan

Sorumlu Hekim Uzm. Dr. Ali Ölmezoğlu ve Özgür Ozan Şeşeoğulları

Sağlık Fizikçisi Seher Dinçer

Radyoterapi Teknikerleri Hatice Sapan, Raşit Serbest ve Volkan Çoban

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.