Kategoriler
Haberler

Karaçam: Hükümetin zam teklifinin ekonomik tutarlılığı yok

Türk Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Kenan Karaçam, hükümetin zam teklifinin ekonomik tutarlılığının bulunmadığını söyledi.

Karaçam yaptığı açıklamada, hükümetin memurlara önerdiği 2012 için yüzde 3 artı 3, 2013 için yüzde 2 artı 3 zam teklifine tepki gösterdi. Teklifin hiçbir ekonomik tutarlılığının bulunmadığını dile getiren Karaçam, “Eğer hükümet memuru enflasyona ezdirmemek adına bir teklif sunsaydı, Türkiye’de yıllık enflasyon yüzde 11 çıktı. Bu oranda bir teklif gelmeliydi. Türkiye’nin büyüme hızı ve bunun memura yansıtılması gibi teklif sunulsaydı. O zaman teklif Türkiye’nin büyüme hızı olan yüzde 8.5 olmalıydı. Memura zam teklifi belirlenirken yapılan zamlar dikkate alınsaydı son bir yılda doğalgaza yüzde 34, benzine yüzde 23, elektriğe yüzde 19 zam yapıldı. Yumurta yüzde 52, tavuk eti yüzde 38, deterjan yüzde 27 zamlandı.” dedi.

Hükümetin teklifinin memura reva görülen zulmün zulmün habercisi olduğunu ileri süren Karaçam, “Ekonomiden uzak, insani ve vicdani olmayan böyle bir teklifin müzakeresi bile olamaz. Bu teklifi Hükümetin adil gelir paylaşımı iddiasıyla asla örtüşmeyen bir tekliftir. Bu teklifin her kelimesini red ediyoruz. Hiç kimse emeklilerle birlikte 5 milyon insanı aileleriyle birlikte 20 milyon insanı yok sayamaz. Hiçbir hükümetin oy oranı yüzde 100 dahi olsa 20 milyon insanı görmezden gelme hakkı asla olamaz. Bu teklifin üzereni yapılacak göstermelik iyileştirmeler memurun derdine deva değildir. Hükümet bu teklifini geri çekmeli ve ekonomik gerçekleri, yapılan zamları ve enflasyonu dikkate alarak bir teklif getirmelidir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.