Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

“Kaz’ın” ayağı öyle değil!


7 Maddede Türkiye’de doktorluk yazısına gelen bir yorum

Geleceği KASVETLİ KARANLIK olarak mı görmeliyiz?

Geçmişi kutsayan, geleceği kasvetli karanlık olarak gören düşünceler ile geçmişi kasvetli karanlık, kendilerinin dönemini kutsayanlar aynı bakış açısı ile hayata ve dünyaya bakmaktadır.

Aslolan bugünden gelecege umut ve projelerle bakabilenler geleceği yöneteceklerdir.

Yazıda geçen maddeler üzerinden bakarsak;

3.ncüsü / “Sen sosyalist olacaksın..” demiyor,Sosyalist düzenin yaptırımlarını bazılarını sana uyguluyorum diyor. Gerçekten öylemi yapıyor.Evet.

Zorunlu hizmetle size sormadan “zor” la atayarak bunu uyguluyor.Devlet kurumlarında “Zorunlu hizmet” stajınızı bitirmeden Diplomanızı ve mesleginizi yaptırmıyor.Maaş,Emeklilik konusunda diğer Yüksek düzeyli bürokratlardan daha azını size vererek uyguluyor.Diplomanızı onay merci olarak gideceginiz hastane size uygunmu diye hiçbir araştırma yapmadan sadece Zorunlu hizmete gidip gitmediginize ve süreyi doldurmanıza bakarak yapıyor.

Liberal ekonomi uygulaması olan performans modelini size uyguluyor. Ama kamuda çalışan hiçbir meslege bunu uygulamıyor.Kamuda boş oturan merkez valileri, Tarım teşkilatlarında boş oturan ziraat mühendisi ve veteriner varken.Sadece TIP doktorlarına liberal/sosyalist sistemin işine gelen yanlarını Dr.lara uygularım diyor.

5.ncisi Zor şartlara ek olarak,hemşire,hastabakıcıların yani alt yapının hataları,ihmali,Egitim eksikliklerinin yarattıgı yükün Dr.ların omuzuna yüklenmesini eklemek gerekiyor.

30-35 yaşına yani ortalama ömür yaşına gelen Uzman veya YD uzmanı olan kişiye zorunlu hizmet,askerlik ile 2-3 yılını boşuna harcatacak,yeleşecegi ilçeyi/şehri,çalışacagı kurumu,saglık alanında yatırım yapma olanagını,serbest muayenehane açarak çalışma hakkını,akademisiyen olma yaşını geciktirecek zorlukları arttırıyor.Ama Dershaneleri okul yapacagım ve onlardan hizmet alacagım diyerek liberal ekonomiyi uygulayacakken,Zorunlu Hizmet,askerlik için hiç hizmet almayı düşünmüyor.

33 saat çalışmaya gelince,Asistan hekimleri de olaya dahil ederek konuşursak,S.Baknlıgı,YÖK,İl saglık Md.lügü,Hastane yönetiminin bu işe kafa yorarak kadroları ona göre ayarlamalarından geçmiyormu? 2-3 dönem Hakkari il merkezine Nefrolog atamasını Zorunlu Hizmet kurasına baglayan bir kurum olabilirmi?Bu hizmeti ya satın alacaksın,yada özel ücretle tamamlayacaksın.Liberal ekonomi bunu emreder.

7.cisi Bu günkü aksaklıkları öne çıkartarak,geçmişi kutsayan,ama gelecegi kasvetli karanlık (future is gloomy dark) gösteren görüşlerin bilimsel gelişimeye,düşünceye ve gittikce gelişecek sisteme kendini kapalı tutmaktan öte geçemez.Bu gün “muhalif “ olma adına bazı siysasi parti,STK,TTB ve TMMOB un yaptıgı budur. Gelecek için üretim yapmamaktır.

Tam Gün Dr. iş gücünü (emegini ) ucuzlatması diye bir tez bence dogru degildir.İş gücü arz fazlası varsa oluşur.Dr. açıgı tüm Dünyada ve Ülkemizde sürerken.Bu durum sürmeyede devam edecektir.

Sebebinide şöyle sıralayabiliriz.

*TIP eğitiminin uzun olması,daha kısa egitimle kazanılan iş yetisi ile daha kolay para kazanabilinmesi.

*Dünya nüfusunun hızla geliri yükselen kesiminin artması,nüfusun yaşlanması.

*Egitimli insanların artması.Daha çok ve iyi saglık yardımı alma istegin artması.(Kasabalarda Prt. Dr.ların muayenehanelerinde iş yapamaz hale gelmesi buna örnektir.)

*Toplum saglıgını koruma ve Kişisel tedavilerin ve hasta takibin öne çıkması.

*TIP ilerledikce Dr.ların Uzmanlık alanlarının daha ayrılması ( diverse olama),TIP Uzmanlık alanlarına yeni disiplinlerin yavaş yavaş penetre olması.(Biyoloji,genetik,veteriner,bilgisayar vs).Bu ise ar-ge,tıp alanında bilimsel araştırmalarında daha fazla iş imkanı saglayacaktır.

*Özel yatırımcının artması Dr.ücretlerini arttırıcı etkisi olacaktır.(Ama kendini iyi yetiştirmiş doktora.).

*Ayrıca Doktor müteşebisler daha fazla para kazanmak için hizmet,bilgi,ar-ge gibi konularda nasıl bir çalışma ve müteşebis olabilirim diye düşünmeye başlamıştır.Bu hızla artacaktır.Bunun örnekleri ABD de vardır, ar-ge lab.ları,bilimsel yayın yapanlar,iş ve süreç geliştirenler vs vs. biraz araştırılması yeterli olacaktır.

*Son olarak Ürünlerin ve hizmetlerin tüketiminin hızlandıgı ve teşvik edildigi ki -“bir lokma bir hırka” dönemi sanayi devriminden sonra sona ermiştir-dönemde Dr.ların gelecekte daha ucuz çalışması mümkün değildir.

Bu ülkede cebinden çekilip alınan para ile geçinen o kadar çok kişi var ki;Emekli vekil ve yakınları,tüm partilerde listeye giriveren vekiller,işini iyi yapmıyan devlet mütayitleri,emekli olduktan sonra yönetim kurullarına alınıveren paşalarınpaşaları,seçilmeyip çok önemliymiş gibi iyi maaşlı yere atananları,teşvik yasası ie katkı verilen yatırımcıları bilir…Ha ayrıca bu insanlar ülkem insanıdır ve bazıları Dr. bile olabilir.

Tüm bu teşvikler yukarıda saydıgım zevata ve yatırım yapan müteşebbise verilirken,Dr.lara bu teşvikler;iyi maaş,iyi emekli maaşı,peformans kriterlerinin düzeltilmesi ,hasta sayısının azaltılması,fazla mesailerin azaltılması,acil nöbetleri,zorunlu hizmet uygulamasının kalkması,askerligin azaltılması ve kalkması ,daha iyi Eğim almaları,ar-ge çalışmaları yapmaları,akademik çalışma ve yayın yapmaları,serbest çalışma yapmaları,özel sektörde çalışmaları yapmaları veya Saglık Sektöründe yatırım yapmaları için niçin verilmez.?

Aslında bende bu günün aksaklıklarını öne çıkaran bir yazı yazdım ama gelecegi kasvetli bir karanlık olarakda görmüyorum.Farkı sadece bu…

Ali İhsan

““Kaz’ın” ayağı öyle değil!” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.