Kategoriler
Haberler

Keskin: İzmir SGK olarak hiçbir işimiz ertesi güne kalmayacak

SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin, “Tüm hizmetlerimizi elektronik ortamda görüyoruz. 2012’de geçmişten kalan hiçbir işimiz olmayacak. Artık gününde hizmet vereceğiz. İzmir SGK olarak hiçbir işimiz ertesi güne kalmayacak.“ dedi.

SGK, hizmetlerini vatandaş memnuniyeti odaklı yapıyor. Kurum, emeklilik işlemlerinin bir güne düşürülmesi, evlerde de işlem yapılması, sağlı karnelerinin kaldırılması gibi hizmetlerinden sonra artık bütün hizmetlerin günübirlik verilmesi uygulamasına hazırlanıyor.

Türkiye’ye çocuklara SGK kitabı, vatandaşlara SMS ile bilgilendirme gibi birçok örnek projeler başlattıklarını belirten İl Müdürü Keskin, son üç senedeki çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

İzmir’de Şubat 2009’da göreve başladığını, hizmetleri halkın ayağına götürdüklerini anlatan Keskin, SGK’nin vatandaş ve çözüm odaklı olduğunun, empati kültürüyle çalışmayı prensip edindiğinin altını çizdi.

Şikâyetlerin azaldığını vurgulayan Keskin, “Problemlerden çok, dua alıyoruz. Vatandaşı dinleyen ve anlayan bir anlayışla hereket ediyoruz.“ şeklinde konuştu.

Bu yıl hem risk ve suistimal odaklı hem de sektörel denetimlere ağırlık vereceklerini belirten Keskin, kayıt dışılığın yoğun olduğu tarım sektörünü seçtiklerini söyledi.

İzmir’de 24 Sosyal Güvenlik Merkezi (SGM) açtıklarını, fiziki ortamlarının değiştirildiğini vurgulayan Keskin, “2012’de hem fiziki ortam hem de hizmet kalitesi olarak zirve yapacağımızı düşünüyoruz. Belki de emeklilik ve maaş işlemlerini bir kahve içimi ortamında vermiş olacağız. Vatandaşların hâlâ bir kısmının, açılan bu yeni SGM’lerden haberi yok. 1 Ocak 2012’den itibaren de birçok konuda SMS ile uyarı uygulamaları yaygılaştırılacak.” dedi.

“BÜTÜN HİZMETLER ELEKTRONİK ORTAMA AKTARILDI”

Bütün hizmetlerin elektronik ortama aktarıldığını, yıllarca el atılmayan işveren dosyalarının tamamını elden geçirildiğini belirten Keskin, ”Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur birleştirdikten sonra merkez teşkilatı yapılandırılmıştı ama taşra teşkilatlarının yapılandırılması tamalanmamıştı. Ben de SGK İzmir İl Müdürlüğü’nün taşra teşkilatlarını yeniden yapılandırmaya başladım. 2011 Aralık’ta eski SSK Bölge Müdürlüğü’nü taşıyarak kapattık. Vatandaş ve çözüm odaklı empati kültürüyle çalışıyoruz. Bunun gereği olarak da hizmetin vatandaşın ayağına götürülmesi gerekiyor. Vatandaşlar, hiçbir nedenle köyünden veya ilçesinden il merkezine gelmek zorunda kalmayacak. Bu nedenle 2009’dan bu yana Aliağa, Kemalpaşa ve Torbalı’dan başlayarak SGM açmaya başladık. Planlanan 24 tanesinde emeklilik işlemleri, işveren hizmetleri ve tüm SGK hizmetlerini veriyoruz. Daha önce il merkezinde 10 bine yakın sigortalı vatandaş hizmet alırken şimdi merkeze gelen sigortalı sayısı bin 500 kişi civarında. Hedefimiz, bunu bin 200 civarına düşürmek.” şeklinde konuştu.

“EMEKLİ AYLIĞINI 1 GÜNDE BAĞLANIR HALE GETİRDİK”

Eskiden emekli maaşlarının ortalama sekiz ayda bağlandığının altını çizen Keskin, bir günde de bağlanır hale getirdiklerini, SMS ile sonucun bildirildiğini, bu uygulamanın İzmir’den Türkiye’ye yayıldığını söyledi.

Sosyal güvenlik bilincini arttırmak için kitap çalışması yaptırdıklarını, hikâye kitapları yazdırdıklarını vurgulayan Keskin, İzmir’deki ilköğretim okullarında 3, 4 ve 5. sınıflara 5 bin kitap dağıttıklarını, daha sonra bakanlık kanalıyla bütün Türkiye’ye dağıtıldığını söyledi.

Keskin, “İşveren dosyalarımız, yıllarca el atılmayan dosyalardı; şimdi tamamını elden geçiriyoruz. Hiç el atılmamış, faaliyette olmayan 140 bine yakın dosya vardı. Şu an tüm hizmetler elektronik ortamda görünüyor Herhangi bir sigortalımız, hizmetlerini görmek istediğinde ‘www.sgk.gov.tr’ adresinden kimlik veya sigorta numarasını yazdığında görebiliyor. Tarım sigortaları veya isteğe bağlı sigortaların ödeme makbuzları ve borçlanmaları da sisteme aktarılıyor. Sağlık konusunda da risk odaklı denetimlere başlandı. Yine risk odaklı olan muvazaalı, anlaşmalı boşanmalar konusunda yoğun denetimler yaptık, yeni modeller geliştirdik. Tarım sektörü, İzmir’de kayıt dışılığın en yoğun olduğu alan, yüzde 70’lere varıyor. Onun için 2012 yılında tarım sektöründeki kayıt dışılıkla mücadele edeceğiz. Oradaki kayıt dışılığı yüzde 30’lar seviyesine çekmek istiyoruz.” diye konuştu.

Genel Sağlık Sigortası (GSS)’na değinen Mustafa Keskin, gelir testinin kaymakamlıklarca SOYBİS’ten yapıldığını, yeşil kartlıların vize günü geldiğinde müracaatlarının gerektiğini vurgulayarak, İzmir’de 100 bin, Türkiye genelinde 1 milyon 800 bin civarında kişinin gelir testi yaptıracağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.