Kategoriler
Haberler

Liposuction da yeni yöntem ‘‘Coolsculpting’

Yağ hücreleri dondurularak yok ediliyor 

Vücutta fazla yağların alınması yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. Coolsculpting (serin traş) yöntemi ile yağ hücreleri dondurularak ortadan kaldırılıyor. Diğer yöntemlere göre avantajı vücutta delik açılmaması… 

Liposuction, vücutta belli bölgelerde toplanan yağların vakum yardımı ile metal borular kullanılarak  alınması işlemi olarak tanımlanıyor. Bu işlem sonucunda vücuda daha orantılı bir şekil kazandırılıyor. Bazı  bölgelerdeki yağ kalınlığını değiştirerek vücut kavisleri  yeniden yapılandırılıyor. Uzmanlar vücut şekillendirme de fazla yağların alınması ile ilgili farklı yöntemler uygulayabiliyor. Lazer liposuction, ısıyla liposuction, negatif basınçla yapılan liposuction gibi yöntemler Türkiye’de sıklıkla uygulanıyor. Yurtdışında uygulanmaya başlayan bir diğer yeni  yöntem de ‘Coolsculpting’ yani yağların dondurularak ortadan kaldırılması. Bu  yeni yöntemi şu an İstanbul’da 5 ve Ankara’da ise 1 hekim uyguluyor. Soğuk uygulanarak uyarılan yağ hücrelerinin kendi kendilerini ortadan kaldırmasına dayalı bu yöntemin diğer yöntemlere göre avantajı vücutta delik açılmaması. Dezavantajı ise daha zayıf ve geç etkili bir yöntem olması olarak açıklanıyor.

Uzun süreli sonuç görmek lazım

Liposuction işlemlerinde dönem dönem farklı yöntemlerin ortaya çıktığını ve çok azının kalıcı olabildiğini söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi PlastikRekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cüneyt Özek , “Liposuction yaparken denenen farklı yöntemlerin hangisinin hastaya uygun olacağına ve ne kadar faydalı olacağına dikkat etmek gerekiyor.  Yeni bir yöntemin uzun süreli sonuçlarını görmek lazım. Ben hastalarıma liposuction yaparken klasik yöntemi tercih ediyorum. En iyi yöntem cerrahın kendi yaptığı yöntemdir. 3-4 milimetre deliklerin olması sıkıntı değil, plastik cerrahların işi zaten o izleri kıvrım bölgelerine, bikini bölgelerine saklamak. Vücutta şekillenme de ilk bakışta fark edilir. Ameliyatın ilk 6 ay içinde yüzde 80’i iyileşir, bir yıla kadar tamamen vücut oturmuş olur” dedi.

İdeal kiloya yakın olunmalı

Liposuction yaptıracak kişilerin obez olmaması, ideal kiloya yakın veya ideal kiloda olması gerektiğinin önemli olduğunu anlatan Prof. Dr. Özek, “Hastanın ameliyat öncesi genel sağlık durumunun iyi olması lazım.  Hastanın vücudunun elastikiyetini kaybetmemiş olmasına, 50 yaş ve üzeri olmamasına da dikkat ederiz. Çünkü deri altındaki yağ alındıktan sonra vücudun kendini toplaması gerekir. Türkiye’de bayanlarda basen ve bacak içleri, erkeklerde ise daha çok karın ve karın yanlarındaki fazla yağı alıyoruz. En fazla 4 litreye kadar yağ alınmalı. 20 gün geçtikten sonra da 6 ay süresinde ödem oluşmaması için masaj yapma ihmal edilmemeli, hasta belli bir süre korse takmalı” diye konuştu.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.