Kategoriler
Haberler

Madde bağımlıları duygularını resimlere yansıttı

Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi(AMATEM)’nde tedavi gören madde bağımlıları ruh dünyalarını resimlere yansıttı. El sanatları ve resim sergisi açan madde bağımlıları, ortaya koydukları eserler ile ilginç mesajlar verdi.

Sağlık Müdürlüğü organizasyonu ile Zafer Plaza Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen serginin açılışına Sağlık Müdür yardımcıları Dr. Efrail Atıcı, Dr. Sibel Pasin ve Dr. Murat Derin’in yanı sıra AMATEM sorumlu hekimi Dr. Dilek Aslanhan katıldı.

Görüntü vermek istemeyen madde bağımlılarının, çiçek, tespih, boncuk süslemeleri gibi ürünler yapması dikkat çekti. Resimlerde de zararlı alışkanlıklara dikkat çeken bağımlı vatandaşlar, ayrıca yoğun olarak deniz ve çiçek fonları kullanarak yaşamın güzelliklerini ortaya koydu.

Sağlık Müdür yardımcısı Dr. Efrail Atıcı, 17 yatak kapasitesi ile açılan AMATEM’in şuan 48 yatakla hizmet verdiğini dile getirdi. Merkezde ayaktan ve klinik hasta takibi yapıldığını vurgulayan Atıcı, geçtiğimiz yıl 10 bin 508 hastaya poliklinik hizmeti verildiğini ayrıca, 244 hastanın da yatarak klinik tedavi hizmetinden yararlandığını belirtti.

İlaç tedavisi dışında bir takım sosyal faaliyetlerle destekleyici tedavi yöntemleri uyguladıklarını anlatan Atıcı, şunları kaydetti: “Burada tedavi gören hastalarımız sadece ilaçla tedavi değil, aynı zamanda sportif, sosyal faaliyetler, el sanatları gibi faaliyetlerle de yapılıyor. Halk eğitim merkezlerinin hocalarının desteği var. Bugün de hocalarımızın desteği ile hazırlanan resim ve el sanatlarının sergisini açtık. Tedavi gören vatandaşlarımızın tedavilerinin sosyal anlamdaki sonuçları bunlar. Bu sergi ile vatandaşlarımıza bu faaliyetleri göstermek istiyoruz.”

Bağımlı vatandaşlara resim dersi veren Osmangazi Halk Eğitim Merkezi resim öğretmeni Murat Avcı ise çok zor bir emekle eserlerin ortaya çıktığını kaydetti. Avcı, “Bir anda olan bir şey değil. Bu insanlar daha önce resim eğitimi almamış, hastanede bulunma amaçları da belli. 3 hafta boyunca haftada 3 gün ders verdim. Birer saatlik derslerin sonunda bu eserler çıktı. Çok kaliteli eserler oldu. Orada insanların yaşanmışlıklarını görmüş oldum. Resim öğretmeye gittik ama bir psikologun görevini de zaman zaman yerine getirdik.” diye konuştu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sergi 3 gün izlenime açık kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.