Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

“Mazlumun duası ile Allah arasında perde yoktur.”

Sevgili meslektaşlarım,

Şu anki en büyük problemlerimiz:

Yasal yetkilerimizin ve özlük haklarımızın olması gerektiği düzeyde olmaması, ekonomik durumumuzun gittikçe zayıflaması, biz genç doktorların son zamanlarda içine düştüğümüz sosyo-psiko-politik hal yüzünden çalışma motivasyonunu iyiden iyiye kaybetmesidir.

İlk mesele yasal yetki ve özlük haklarını düşünürsek, yetki sorumluluk ile doğru orantılı olmalıdır. Yetki alanı insan hayatı ile kopmaz bir bağ içinde olan bir doktorun, bir savcı kadar kolluk kuvvetleri, bir kaymakam kadar emri altindaki personel üzerinde yetkisi olması zaruridir.

İkinci mesele ekonomik durumumuzun gittikçe olumsuz hal alması, kusura bakmayın ama bizlerin camia olarak mesleğinin değerini ucuzlaştıran bir hale getirmemizden ve kolaylıkla patronaj altına girmemizden kaynaklanmaktadır. Siyasi iktidarların hukuksuz, insan haklarını ve aile birliğini ihlal eder derecede patronajı altına kusura bakmayın ama musluk tamircileri bile bu kadar emeği ucuzlatılarak girmezlerdi diye düşünüyorum. Bu durumda bizlerinde payı da bizi bu duruma getirenler kadardır.

Üçüncü mesele ise geçmişteki muayenehaneciliğin toplumda bıraktığı acı hatıraların bedelini muayenehanecilikle hiç alakası olmamış genç taze hekimlerin, kendilerini bir anda içinde buldukları bu sosyo-psiko-politik buhran içinde ödüyor olmaları. Sanki geçmişin bedelini genç doktorlar ödüyorlar. Yanlış anlaşilmasın her alanda serbest piyasanın hatta neoliberal politikaların sonuna kadar işlediği ülkemde neden doktorluk mesleğine hala hukuk özgürlük aile bütünlügü gözetmeyen politikalar intikam alırcasına uygulanmaktadır?? Bunu hala anlayabilmiş değilim hala soruyorum, ahirette de soracağım!

Bizi yöneten ve alimini mazlum durumuna düşürenlere şu hadis i hatırlatarak bitirmek istiyorum: “Mazlumun duası ile Allah arasında perde yoktur.”

Saygılarımla.

Fahrettin Güngördü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.