Kategoriler
Haberler

Medikal Sektörü Kümelenme Strateji Çalıştayı, Samsun’da başlıyor

Tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe Dünya’nın 3. kümelenme merkezi olan Samsun’da Medikal Sektörü Kümelenme Strateji Çalıştay’ı yarın başlıyor. Sektörde yürütülmekte olan üretim ve ihracat potansiyelinin artırılması çalışmalarının şekillenmesinin hedeflendiği çalıştayın ev sahipliğini ise Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yapıyor. 

Canik Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek çalıştaya, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere çok sayıda ilgili kamu kurum ve kuruluşu, akademisyen ve iş adamları katılacak. Medikal Sektörü Kümelenme Strateji Çalıştay’ında sektörde faaliyet gösteren firmaların bulundukları çevrede mevcut olan belirsizliklere uyum sağlamaları için gerekli kaynakların, ürünlerin, süreçlerin ve sistemlerin yapılandırılması, ne tür fonksiyon gerçekleştirecekleri ve ne tür pazarda faaliyette bulunacakları belirlenecek. 

Çalıştayda ayrıca geçen ay Türkiye Sanayi Stratejisi çerçevesinde Türkiye’nin sanayide rekabet gücünü artırmak amacıyla kümelenen sektörlere yönelik bilimsel tabanlı ve üniversite-sanayi işbirliğine dayanan ‘Küme Destek Programı’na Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Samsun’u dahil etmesi ele alınıp, verilecek desteklerden nasıl yararlanılacağı masaya yatırılacak. 

MEDİKÜM Başkan Yardımcısı Ahmet Alpdoğru, çalıştayda kamu, sivil toplum örgütleri ve üniversite işbirliğinin geliştirileceğini belirterek, şehrin ileri gelen siyasi ve bürokratları ile ilgili bütün kamu kurum kuruluş ve sivil toplum örgütlerini Medikal Sektörü Kümelenme Strateji Çalıştayı‘na katılmalarını beklediklerini söyledi. 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bilim Araştırma Kulübü’nün bu yıl ikincisini düzenlediği Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi (Medikal Students Congress)’ne katılan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, 22 ülkeden 175 tıp öğrencisi ve 300 bilim adamı öğrenciyi Medikal Sektörü Strateji Çalıştay’ına katılmaya davet etti. Samsun’un tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe dünyada çok önemli bir noktada olduğuna dikkat çeken Vali Aksoy, “Bu bağlamda 12 Mayıs günü şehrimizde Medikal Sektörü Kümelenme Strateji Çalıştayı yapılacak. Bu çalıştayın şehrimizde düzenlenmesi, Samsun’un medikal sektöründe geldiği seviyeyi ve önümüzdeki yıllarda göstereceği gelişimi ortaya koymaktadır. Bu bakımdan bu çalıştay bizim için ayrı bir önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.