Kategoriler
Haberler

Memur-Sen üyelerinden iş bırakma eylemi

Kütahya’da, Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen ve Sağlık-Sen’e bağlı bazı üyeler, çeşitli konfederasyonların aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma eylemine katılarak, yürüyüş ve basın açıklaması yaptı. 

Sendika üyesi eğitim ve sağlık çalışanları, Zafer Meydanı’ndaki valilik önünde toplanarak, ‘Sevgi Yolu’ diye bilinen Cumhuriyet Caddesi’nde yürüyüşe başladı. Memurlara öngörülen zam teklifinin yetersiz olduğunu içeren sloganlar atan grubun yürüyüşü, Cumhuriyet Caddesi’ndeki Küçük Park önünde sona erdi

Sağlık-Sen Kütahya Şube Başkanı Yücel Akgün, yaptığı açıklamada, toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti ile kamu görevlileri sendikaları arasında uzlaşma çıkmayınca sürecin, Kamu Hakem Kurulu Heyeti’ne kaldığını hatırlattı. Ekonomideki iyi gelişmelere rağmen memurlara hak ettiği payın verilmediğini savunan Akgün, şöyle konuştu: 

“Sorun bellidir. Türkiye büyüyorsa, biz bu büyümeden payımızı istedik. Avrupa’nın, dünyanın krizi en iyi yöneten ülkesiysek bunu memurlar da hissetsin. Afrika ülkesiysek biz de bilelim ve taleplerimizi gözden geçirelim. Hangi statüye girdiğimize dair bir cevap verilmedi. 2011 yılında bu ülke yüzde 8,5 oranında büyümedi mi? 2011 enflasyonu yüzde 10,5 gerçekleşmedi mi? Şu anda ilk 4 aylık enflasyon yüzde 3,05; bunun yıllığa tekabül eden oranı yüzde 11’in üzerinde değil mi? Sizin 74 milyondan vergi ve harçlar olmak üzere alacağınız bu oranın yeniden değerleme oranı yüzde 10,26 değil mi? Yeniden değerleme oranı yüzde 10,26 ise bunun altında zam teklifi yapmak, kendi kendinize ters düşmek olmaz mı? Bu sorulara cevap aradık ama verilen cevaplar inandırıcı değildir. Kamu çalışanı referandumda ‘evet’ derken, toplu sözleşme hakkını elde etmişken, yüzde 3,5 çalışana layık bir oran değildir.” Grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.