Kategoriler
Haberler

Meslek gruplarının ne kadar ücret beyan etmesi gerektiği belirlenecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, binlerce meslek kodunu tek tek elden geçirmek suretiyle, hangi meslek gruplarının, ne kadar ücret beyan etmesi gerektiği ile ilgili bir çalışma başlatacaklarını duyurdu. Amaçlarının ne ücret veriliyorsa bu ücretin beyan edilmesi olduğunu kaydeden Acar, “Siz beyan etmezseniz biz bu çalışmaları yapıyoruz.” dedi.

SGK Başkanı Fatih Acar, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısı ile düzenlediği basın toplantısında 2012 yılına ilişkin projeleri de paylaştı. Kurumun eylem planında 325 eylemin sıralandığını kaydetti. Kayıt dışı istihdamla mücadeleye büyük önem verdiklerini söyleyen Acar, bugüne kadar bir milyon 63 bin 189 kişinin kayıt altına alındığını, 72 bin 102 tescilsiz iş yerinin tescilli hale getirildiğini söyledi.

Meslek grupları için meslek kodları geliştirilerek ücret yönünden kayıt dışılığın önüne geçilmesi projesine değinen Acar, “2012 yılında kayıt dışı ile mücadele stratejimiz içerisinde yapacağımız en önemli kararlardan biri budur. 2008 yılında bize asgari ücret üzerinden prim matrahını bildirenlerin oranı yüzde 61 idi. Şu anda bu oran yaptığımız çalışmalar ile yüzde 41’lere kadar gerilemiştir. Ama biz bunun yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Bu oranları çok daha aşağıya çekmemiz lazım.” diye konuştu.

Türkiye’de yüzde 41 oranında asgari ücretten prim matrahının beyan ediliyor olmasının bu alanda yapılacak çalışmaların önemine işaret ettiğini belirten Acar, şöyle devam etti: “Biz hesaplamalarımızda kayıt dışı alanı kayıt altına aldığımızda 26 milyar TL civarında bir kaynağın SGK’na geleceğinin hesabını yaptık. Meslek grupları için meslek kodları geliştirilerek yapılacak çalışmanın esası da şudur: Bizdeki olan binlerce meslek kodunu tek tek elden geçirmek suretiyle, hangi meslek gruplarının, ne kadar ücret beyan etmesi gerektiği ile ilgili bir çalışma başlatacağız. Yani bir iş yerinde doktorla çalışan hizmetli aynı maaşı alıyorsa biz bunun olmayacağını ortaya koyacağız. Bir iş yerinde mühendis ile orada asgari ücretle çalışan bir işçi aynı ücretten gösteriliyorsa bunun önüne geçmiş olacağız. Mesela, bir iş yerinde beş tane aşçı var, bir tane aşçıbaşı var. Aşçı ile aşçıbaşının ücreti aynı olmayacağına göre biz bunları farklılaştırmış olacağız. Yani tüm meslek kodlarını tek tek elden geçirmek suretiyle buradaki kayıt dışılığı 2012 sonu itibariyle önemli ölçüde önleyeceğimizi ifade edebilirim.”

“LÜTFEN KENDİNİZİ ÇEK EDİN”

Konuyla ilgili bir soru üzerine Acar, “İşverenlerden vermedikleri bir ücretin primini almak gibi bir sonuç doğuracak işlem olmaz. Biz bunun olması gerekeni ortaya koyacağız. Bazı meslek grupları açısından bu kesindir. Bazıları açısından izah edilebilir konular varsa onları tabii ki kurum olarak dikkate alacağız. Bir öğretmen ya da bir mühendis almadığı bir ücretten de şu kadar prim alırız diye bir mantık olmaz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’deki bir sıkıntıyı ortadan kaldırmaya çalıştıklarını dile getiren Acar, “81 ilde bunları işverenlerimize, mali müşavirlere anlatıyoruz. Niye anlatıyoruz? Biz bu çalışmayı yapıyoruz, lütfen sizler bizim yapacağımız çalışmadan önce kendi durumunuzu bir çek edin ne ücret ödüyorsanız onları beyan edin mesajı veriyoruz. Yarın, cezalı duruma düşmemeniz bakımından.” dedi.

“AMACIMIZ NE ÜCRET VERİLİYORSA BEYAN EDİLMESİDİR”

Amaçlarının ne ücret veriliyorsa bu ücretin beyan edilmesi olduğunu vurgulayan Acar, “Biz bu çalışmayla bunu gerçekleştirmiş olacağız.” ifadesini kullandı. Acar, şöyle devam etti: “Gidişatımız belli. Kayıt dışını kaldıracağız. Türkiye’nin geleceği için bunu yapacağız. 2 milyar TL ücret ödüyor, asgari üreten beyan ediyorsa bunu ortadan kaldırmamız lazım. Çünkü haksız rekabete neden oluyor. İki çalışanın hakkını gasp ediyor. Gerçek ücreti beyan ettiği zaman çalışan emekli olduğunda daha fazla emekli maaşı alacak. Bunu kaldıracağız. Bu konuda kesin kararlıyız. Bu çalışmalarımızı yapıyoruz, yapacağız. Sosyal Güvenlik Kurumu, eski SSK, eski Bağ Kur değil. Teknolojik alt yapısını tamamlamış bir kurum. Geriye dönük cezalandırma işlemi de yapmak istemiyoruz. Yeni bir sayfa açalım. Düşük beyan edilen ücretleri lütfen herkes gerçek ücretleri neyse bunları bu şekilde beyan etsin. Siz beyan etmezseniz biz bu çalışmaları yapıyoruz.”

4.5 MİLYAR EVRAK, ELEKTRONİK SİSTEME AKTARILACAK

Kurumun 50 yıllık arşivlerinin elektronik ortama aktarılacağını söyleyen Acar, projeyi 2,5 yılda tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti. 4,5 milyar evraktan bahsedildiğini dile getiren Acar, “Bu evrakları ikiye ayırdık. Standart dosya planı çerçevesinde elektronik olarak anında görmek istediğimiz evraklarımız. Bunları tarayacağız. Diğerlerini de standart dosya planları oluşturmak suretiyle bir evrakı istediğimiz anda bulabileceğimiz bir teknik alt yapıyı kurmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

AYLIK BAĞLAMA SÜRELERİ KISALTILACAK

Aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için de çalışmalar yapılacağını dile getiren Acar, “Reform öncesinde ortalama bu süre 76.64 gün iken, bugün gelinen noktada 21 günlere kadar düştük. Hedefimiz 2012 sonunda 15 günleri yakalamak.” dedi.

Risk Odaklı Denetim Modeli uygulamasına başladıklarını hatırlatan Acar, “Artık bundan sonra özel sağlık hizmet sunucularımız, üniversitelerimiz, hastanelerimizin tamamı ve eczanelerimiz her ay kalp atışları tek tek takip edilmek suretiyle bu alanda neler yapılıyor bunu izleyebilecek teknik alt yapıya kavuşmuş olduk. Yani biz kurum olarak şu anda bütün sağlık sektöründeki işletmelerin kalp atışlarını izleyebiliyoruz. Nerede, nereye gitti, nerede sapma var, hangi alanlarda suiistimal var bunları görebiliyoruz. Bu çerçevede 2012 yılında bu denetimlerimiz devam edecek.” şeklinde konuştu.

“AVUÇ İÇİ DAMAR UYGULAMASINI 2012’DE HAYATA GEÇİRMİŞ OLACAĞIZ” 

Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi ile sağlık alanında suiistimallerin önüne geçileceğini söyleyen Acar, “Bunun alt yapısı şu anda oluşturuluyor. Temmuz ayı itibariyle özel hastanelerden başlamak suretiyle avuç içi damar izi uygulamalarını 2012’de hayata geçirmiş olacağız.” bilgisini verdi.

Acar, hastane ve sağlık merkezi sayısı, çalışan doktorların isimleri, bu doktorların hangi saatler arasında çalıştığı, hangi sağlık hizmet sunucusundan ne kadar ilave ücret alındığı, ilave ücret hesaplama tablosu gibi konularda ayrıntılı bilgileri içeren bir bilgi işlem alt yapısını 20 Mayıs itibariyle vatandaşların hizmetine sunulacağını söyledi. Acar, “Diyelim ben bir hastaneye gittim, kulak burun boğaz ile ilgili bir ameliyat olacağım. Bu ameliyat bedeli olarak SGK ne kadar para ödeyecek, özel hastane ilave ücret olarak ne kadar alabilecek, bununla ilgili katılım payı var mıdır, yok mudur, bunları görebileceği yepyeni bir sistemi devreye alacağız.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.