Kategoriler
Haberler

Okul sütü ile ilgili bakanlık inceleme başlattı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, dağıtılan okul sütünden öğrencilerin rahatsızlanması ile ilgili teknik ve idari inceleme başlattı. Dağıtımdan önce tüm sütlerden numune alındığı, şikayet olan okullardaki numunelerin de analize gönderildiği kaydedildi. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nca ortaklaşa yürütülen, bugün itibariyle Türkiye genelinde hayata geçirilen ve 7 milyon 200 bin öğrenciyi kapsayan Okul Sütü Projesi çerçevesinde dağıtılan sütleri içen bazı öğrencilerimiz, çeşitli şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurmuştur. Sağlık kuruluşlarımızdan alınan bilgi doğrultusunda başvuran tüm öğrencilerimizin genel durumunun iyi olduğu ve gelen şikayetlerin bünyeleri süt şekerine hassas olan çocuklarımızla ilgili olduğu değerlendirilmiştir. Bu şikayetlerin olabileceği önceden öngörüldüğü için okullarda oluşturulan komisyon üyeleri ve öğretmenlere eğitim verilmiş ve gerekli uyarılar yapılmıştır. Veliler bazı çocukların süte hassasiyet gösterebilecekleri konusunda uyarılmıştır. Bu amaçla komisyonlara, öğretmen, veli ve öğrencilere yazılı doküman dağıtılarak hassasiyeti olan çocukların okul sütü projesi kapsamı dışında bırakılması hususuna dikkat çekilmiştir. Proje yürütülürken bünyesi süt şekerine hassasiyet gösterebilecek çocuklarımız için, aileler ve okul görevlilerinin dikkatli davranması gerekmektedir.” denildi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuyla ilgili teknik ve idari inceleme başlattığı aktarılan açıklamada bakanlığın dağıtımdan önce de tüm sütlerden numune aldığı, ayrıca sağlık şikayeti olan okullardaki numunelerin de analize gönderildiği kaydedildi. Sağlık kuruluşları ve gıda kontrol laboratuvarlarındaki analiz sonuçları alındıktan sonra konunun detaylarının kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.