Kategoriler
Haberler Şiddet

Onların yüzde 69’u şiddet mağduru

Türk Sağlık Sen tarafından hemşirelerin çalışma hayatlarındaki sorunlarını belirlemek amacıyla bir anket düzenledi. 407 hemşire ile yapılan anket sonucuna göre hemşirelerin yüzde 69’unun mesleğini icra ederken şiddete uğradığı ortaya çıktı. Anket sonuçlarında hemşirelerin şiddete uğrama sıklığı ile ilgili durumlara da yer verildi. Anket sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 10’u bir kez, yüzde 31’i birkaç defa, yüzde 11’i birçok kez mesleğini icra ederken şiddete maruz kalmış. Sayısını hatırlamadığı kadar şiddete uğrayan hemşirelerin oranı ise yüzde 9. Ankete katılan hemşirelerin yüzde 31’i ise şiddete maruz kalmamış.

    Ankette ‘Mesleğinizi icra ederken duyduğunuz en büyük endişe nedir?’ sorusuna hemşirelerin yüzde 33’ü ‘amirlerle sorun yaşamak’ cevabını verdi. Hemşirelerin yüzde 23’ü baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan, yüzde 22’si çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamaktan, yüzde 15’i ise ekonomik olarak geçinememekten dolayı endişe duyduğunu ifade etti. Yüzde 6’sı işini kaybetmekten, yüzde 2’si ailesine vakit ayıramamaktan endişeli olduğunu belirtti. Ankette hemşirelere amirleri hakkındaki düşünceleri de soruldu. Sonuçlara göre hemşirelerin yüzde 29’u amirlerin çalışanlar arasında ayrım yaptığını düşünüyor. Ankette yüzde 23’ü ise amirleri hoşgörülü olarak nitelendiriyor. Ankette hemşirelerin yüzde 67.4’ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyor.

Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Türkiye’de yaklaşık 110 bin hemşire görev yapıyor. Bir hemşireye 680 kişi düşmektedir. Türkiye’de hemşire eksikliği daha fazla istihdamla giderilmelidir. Hükümetin istihdamdan da öncelikli işi hemşirelerimizin çalışma hayatlarındaki sorunlarının çözümünü sağlamaktır. Anket sonuçlarına göre hemşirelerimiz önemli bir oranda şiddete maruz kalmışlardır. Amirlerle ilgili düşüncelerine baktığımızda da bir şiddet türü olan mobbingede maruz kaldıklarını görüyoruz. Çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyorlar. Artık hemşirelerimizin de sabrı taşmaktadır. Sorunlarının çözümü için harekete geçilmesini, hak ettikleri mali ve sosyal hakların, çalışma hayatlarını kolaylaştıracak imkânların kendilerine sunulmasını talep ediyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.