Kategoriler
Haberler

Sağlıkçılardan aile hekimlerine ‘cinayet şebekesi’ nitelemesine tepki

Sağlık Sen, bir televizyon programında aile hekimlerini ‘cinayet şebekesi’ olarak niteleyen eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ve eski milletvekili Ergün Özdemir’e tepki gösterdi.

Sendikadan yapılan açıklamada, tıp fakültesi eğitiminden uzmanlaşmaya kadar zorlu bir süreçten geçen hekimlerin topluma verdiği hizmetin bir takım çevrelerce göz ardı edilmeye çalışıldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Öyle ki bu çevreler kimi zaman maksadını aşan şekilde hekimlerimizin mesleki saygınlığına da tecavüz eden talihsiz beyanatlarda bulunmaktadır. Ülkemizde çalışma ortamlarında çok ciddi sıkıntılar çeken hekimlerimiz, yoğun hasta talebi karşısında fedakarca görevini sürdürmeye çalışmakta ancak buna rağmen şiddet ve taciz olaylarına maruz kalabilmektedir. Geçtiğimiz günlerde bir TV’de konuşan eski milletvekillerinden Ergün Özdemir, Aile Hekimliği Sistemi’ni ve aile hekimlerini cinayet şebekesi olmakla suçlamıştır. Hekimlik mesleğinin onurunu zedeleyici söz konusu ifadelerin kabul edilmesi asla mümkün değildir. Bir dönem Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde de bulunan hekim kökenli bu şahsın ifadelerini büyük bir teessüfle karşılıyoruz. Elbette Aile Hekimliği sisteminin eleştirilebilecek pek çok yönü bulunmaktadır. Ancak aile hekimlerimizi ‘cinayet şebekesi’ olmakla suçlamak hiç kimsenin haddi değildir. Herkes bilir ki hekimlik mesleğinin temel kuralı insanı yaşatmaktır.” denildi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin yoğun olarak yaşandığına dikkat çekilen açıklamada “Hekimlerimizi hedef gösteren ve halkımızda hekimlerimize karşı güvensizlik oluşturan ifadeler kullanan Ergün Özdemir’i şiddetle kınıyoruz. Ergün Özdemir’in aile hekimlerimizden bir an önce özür dilemesini bekliyor, 450 bin sağlık çalışanı adına yetkili sendika Sağlık-Sen olarak konuyu yargıya taşıyacağımızı ilan ediyoruz.” uyarısı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.