Kategoriler
Haberler Şiddet

Sağlıkta şiddet cezasız kalmadı

İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli bir asistan hekim meslektaşımız, 2011 Aralık ayında bir hastanın şiddetine maruz kalmıştır.

Meslektaşımız, acil serviste görevli olduğu sırada, kanama şikayeti ile gelen hastanın anamnezini alırken, hasta gereksiz sorular sorulduğunu, acilen ultrasonçekilmesi gerektiğini ifade ederek meslektaşımızla tartışmaya başlamış, hasta,  hakaret ve küfür ederek meslektaşımızın masasının üzerinde bulunan malzemeleri dağıtmıştır.

Olay sonrasında, meslektaşımız şahıstan şikayetçi olmuş, Oda’mız yöneticileri ve avukatımız olay yerine gitmiş ve hukuksal süreç Oda’mızca takip edilmiştir.

17 Mayıs 2012 tarihinde yapılan ilk duruşmada, sanığın kamu görevlisine hakaret suçundan 11 ay 20 gün hapis; kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir ve şiddet uygulamak suçundan 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. Sanığın daha önce adli sicil kaydı olmadığı için hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verilmiştir.

Hekime şiddet olgusunun her geçen gün arttığı bu dönemde, şiddet olgusunu tek başına önleyecek bir çözüm olmasa da, bu şekildeki yaptırımların hekime şiddetin önlenmesinde caydırıcı olduğu kanaatindeyiz.

Bu nedenle, meslektaşlarımızın, kendilerine yönelen fiili ve sözlü şiddet olgularında, sürecin takipçisi olmasını ve sürece Oda’mızın müdahil olabilmesi için Oda’mızı hızlı bir şekilde bilgilendirmelerini rica ediyoruz.

İZMİR TABİP ODASI
HEKİMLER İÇİN
ACİL DURUM HATTI
506 235 26 86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.