Kategoriler
Haberler Şiddet

Sağlıkta şiddet toplantısı Ankara’da yapıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik çözüm önerilerinin tartışıldığı bir toplantı düzenlendi. “Sağlıkta İletişim, Sağlıklı İletişim” başlığı altında yapılan toplantıya Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve Bakanlık bürokratlarının yanı sıra, İl Sağlık Müdürleri, Halk Sağlığı Müdürleri, Başhekimler ve sağlık kurumlarında idareci konumunda bulunan hekimler katıldı. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş de “Sağlıkta Şiddetin Önlenmesinde Sosyal Tarafların Sorumlulukları ve Çözüm Önerileri” oturumunda bir sunum yaptı.

Şiddetin önlenmesi için bugüne kadar Sağlık-Sen olarak yaptıkları sempozyumlar, araştırma ve anketlerde çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaştıklarını ve yetkililere sunduklarını belirten Sağlık-Sen Genel BaşkanI Metin Memiş, sağlık kurumlarında talebin artması ile birlikte personelin iş yükünün de arttığını, buna karşın personel istihdamının aynı oranda artmadığını ifade etti. Bu durumun sağlık kurumlarındaki hizmeti yavaşlattığını belirten Metin Memiş, sağlıkta şiddetin artmasındaki önemli etkenlerden birinin personel istihdamının yetersizliği olduğunu kaydetti. Sağlık alanında yaşanan şiddetin toplumsal şiddetin bir yansıması olduğunun altını çizen Memiş “Balkondan kızını aşağıya atan, trafikte bilinçli olarak vatandaşı ezen, kapı komşunu doğrayan canilerin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Elbette bu tip hastalıklı ruhlar ve bunlara özenenler hastaneye girdiği zaman da boş durmayacaktır. Bu noktada Sağlık Bakanlığı kadar hükümetin de toplumsal şiddetin önlenmesi için makro çalışmalar yapması gerekir. Sendikalar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve halkımız da şiddetin önlenmesi için elini taşın altına koymalıdır” şeklinde konuştu.

Toplumsal şiddet örneklerine birçok yerde rastlanabileceğini kaydeden Memiş, özellikle son zamanlarda hemen her gün sağlık çalışanına şiddet olaylarına rastladıklarını söyledi. Gazete kupürleri ve bilimsel araştırma örneklerini katılımcılarla paylaşan Memiş konuşmasında geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan ve tüm görev şehitlerini andı. Memiş, 2008 yılında Giresun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde Başhekimlik görevini yürütürken hastası tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Ali Menekşe’nin vasiyetini okurken katılımcıların duygu dolu anlar yaşadığı gözlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.