Kategoriler
Haberler

Samsun, Medikal Sektörü Strateji Çalıştayı’na hazırlanıyor

Ekonomi Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin ortak finanse ettiği Kobi İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe Dünya’nın 3. kümelenme merkezi olan Samsun’da Medikal Sektörü Strateji Çalıştay’ı yapılacak.

Sektörde yürütülmekte olan üretim ve ihracat potansiyelinin artırılması çalışmalarının şekillenmesinin hedeflendiği çalıştayın ev sahipliğini ise Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yapıyor. Çalıştay, 12 Mayıs’ta Canik Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere çok sayıda ilgili kamu kurum ve kuruluşu, akademisyen ve iş adamlarının katılacağı Medikal Sektörü Strateji Çalıştay’ında sektörde faaliyet gösteren firmaların bulundukları çevrede mevcut olan belirsizliklere uyum sağlamaları için gerekli kaynakların, ürünlerin, süreçlerin ve sistemlerin yapılandırılması, ne tür fonksiyon gerçekleştirecekleri ve ne tür pazarda faaliyette bulunacakları belirlenecek.

Çalıştayda ayrıca geçen ay Türkiye Sanayi Stratejisi çerçevesinde Türkiye’nin sanayide rekabet gücünü artırmak amacıyla kümelenen sektörlere yönelik bilimsel tabanlı ve üniversite-sanayi işbirliğine dayanan ‘Küme Destek Programı’na Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Samsun’u dahil etmesi ele alınıp, verilecek desteklerden nasıl yararlanılacağı masaya yatırılacak.

Büyük çalıştaya yönelik hazırlıklar ise sürüyor. Bu kapsamda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kümelenme Koordinatörü Aslı Moral, KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi ekibinden Proje Kilit Uzman Vedat Kunt, Makine Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkan Yardımcısı Özkan Er ile çok sayıda iş adamı, Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM)’nde bir araya geldi. Toplantıda çalıştay detayları görüşüldü.

Medikal Sektörü Strateji Çalıştay’ına ilişkin değerlendirmede bulunan Mediküm Başkan Yardımcısı Ahmet Alpdoğru, Samsun’un medikal sektöründe artık önünün açık geleceğinin parlak olduğunu söyledi. Çalıştayın da bu anlamda faydalı olacağının altını çizen Alpdoğru, konuşmasını şöyle sürdürdü; ‘Kümelenmeye ilişkin Samsun’da daha güzel şeylerin olacağını düşünüyoruz. Hem ülkemiz hem de memleketimiz adına faydalı işler yapacağımıza inanıyoruz. Bu çalıştayı da bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı desteklese de organizasyonun saç ayağının birini Ticaret ve Sanayi Odası oluşturuyor. Diğer saç ayağını da biz oluşturacağız. Böylelikle kamu, sivil toplum örgütleri ve üniversite açısından birbirimizle daha samimi olacağız. Projelerimizi hayata geçirme açısından belki zemin oluşturmuş olacağız. Çalıştayda anlatınca hedeflerimiz ve amaçlarımız belki daha da kıymetlenecek. O zaman daha iyi desteklenebilecek mekanizmalar oluşacak. Bu çalıştaya ilgili sayın bakanlarımızın, kamu yöneticilerimizin ve tüm kesimlerin katılmasını bekliyoruz. Çünkü kendilerinin destekleri şehrimizin geleceği için çok önemli.‘’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.