Kategoriler
Haberler

Sarhoş gözlüğü bile alkolün olumsuz etkisini anlatmaya yetti

Kayseri’de, ‘Karayolları Trafik Güvenliği Günü’ nedeniyle açılan sergideki ‘sarhoş gözlüğü’, 130 promil alkollü bir kişinin etrafını bulanık, her şeyi çift gördüğünü, sağlıklı hareket edemediğini gösteriyor. Gözlüğü takanlar hiçbir şeyi düzgün yapamıyor. 

Kayseri Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın da gözlüğü takarak valizi belirlenen çizgide götürmeye çalıştı, ancak valizle çizgi dışına çıktı ve bir gazeteciye çarptı. Çizgi üzerinde adımlayarak yürümeye çalışan bir vatandaş da gözlüğü takarak topa vurmak istedi, ancak gözlüğü çıkardığında topa vuramadığını, çift gördüğü hayali topa vurduğunu anladı. 

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Trafik Güvenliği Günü çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı’nda sergi açtı. Sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği sergide polis, jandarma trafik, itfaiye, sağlık ekipleri ve karayolları ekipleri stant açtı. Açılan stantlar arasında en dikkat çeken ise Shell-Turcas Petrol ve Sompet akaryakıt firmalarının katkısıyla açılan devrilme simülatörü, çarpma simülatörü ve sarhoş gözlüğü oldu. 

Serginin açılışına katılan Kayseri Vali Yardımcısı Kasım Fikret Dayıoğlu, çarpma simülatörüne bindi. 10 kilometre hızla simülatörün çarpma etkisini deneyen Vali Yardımcısı Dayıoğlu, emniyet kemeri takılı olmasaydı, kendisini çarpma etkisiyle koltuğun ileri fırlatacağını belirtti. Dayıoğlu, kemer takmanın çok önemli olduğunu ve yola çıkarken herkesin mutlaka kemer takması uyarısında bulundu. Daha sonra devrilme simülatörüne binen iki kişi emniyet kemerini taktı. Araç, 5 kilometrelik hızla takla attı. Kemeri takan yolcular ters dönen araçta koltukta kemer sayesinde sabit kaldı. 

Sarhoş gözlüğü ise hem güldürdü hem düşündürdü. Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, gözlüğü takan gönüllülerden oldu. Elindeki valizle belirlenen çizgide gitmeye çalışan Aydın, çizgiden dışarı çıkarak valizle bir basın mensubuna çarptı. Aydın, sonra siyah düz bir çizgi üzerinde yürümeye çalıştı, ancak beceremedi. Topa vurmaya çalışan Aydın, gözlük nedeniyle topu çift gördüğünü ve hangisine vuracağında kararsız kaldığını ifade etti. Bir vatandaş da gözlüğü takarak topa vurmak istedi. Gözlükte gördüğü topa vuran vatandaş, gözlüğü çıkardığında ise topun yerinde durduğunu görünce şaşırdı. 

Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, yapılan aktivitenin tamamen uyarıcı amaçlı ve vatandaşı bilgilendirmek için yapıldığını dile getirdi. Bu sergiyi mutlaka vatandaşların gezmesini isteyen Aydın, “130 promil alkollü bir kişinin, alkolün etkisiyle etrafını nasıl gördüğünü gösteren gözlüğü taktım. Orada her şeyi anlatıyor ve kişinin yaptığı her şeyin yanlış olduğunu görüyorsunuz. Biz alkol alan ve araçla yola çıkmayı düşünen insanlarımıza buradan çağrı yapmak istiyoruz. Lütfen alkollü iseniz trafiğe çıkmayın ve mutlaka yanınızda biri varsa aracı o kullansın. Yoksa taksi çağırın. Taksi çağıramıyorsanız polisi arayın ve o sizi evinize bıraksın. Bizi çağırdığınız ve yardım istediğinizden dolayı memnun oluruz. Herhangi bir ceza yazmamız da söz konusu olmaz.” dedi. 

Trafik Şube Müdürlüğü’nde görevli Komiser Kıyas Aslan da alkol gözlüğü taktı. Aslan, gözlükle bakıldığında topu ve çizgileri çift gördüğünü belirtti. Asıl çizgiyi göremediğini ifade eden Kıyas Aslan, topu biri sağda biri solda, çift gördüğünü söyledi. Aslan, gerçek topun ise ortada ama gözlükle bakıldığında görülmediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.