Kategoriler
Haberler

SGK denetimleri yoğunlaştırdı, 25 bin kişi kayıt altına alındı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2008 yılında başlatılan kayıt dışı ekonomiyle mücadele eylem planı çerçevesinde denetimlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bu kapsamda SGK Antalya İl Müdürlüğü, kayıt dışı istihdamı önlemek amacıyla yaygın denetim faaliyetlerini hızlandırdı. Sigortalıların yoğun olarak çalıştıkları yerlerde sektörel denetimleri sıklaştıran kurum, Türkiye’de ilk defa yılbaşı denetlemelerini geleneksel hale getirdi. 

SGK Antalya İl Müdürü Selim Erol, 2008 yılından bu güne yaklaşık 15 bin işyeri denetlediklerini belirterek, “Bu denetimlerde 2 bin 500 işyeri kanun kapsamına alındı ve kayıt dışı çalışan yaklaşık 25 bin kişinin sigortalılığı sağlandı.” dedi. 

Daha önce 13 olan denetmen sayısını da 37’e yükselttiklerini kaydeden Erol, “İl ve ilçelerimizdeki işyerlerinin daha düzenli denetlenmelerini sağlayarak sigortasız işçi çalıştıranlara gerekli cezai müeyyideler uygulanacak. Antalya’da sektörel bazda, hem yaz hem de kış dönemlerinde ciddi denetimler gerçekleştirme ve bu denetimlerle sigortalıların hak ve sorumlulukları ciddi anlamda düzenleme öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.” diye konuştu. 

SGK İl Müdürü Erol, düzenlediği basın toplantısında, 14-20 Mayıs 2012 tarihleri arasında kutlanacak Sosyal Güvenlik Haftası ile ilgili bilgi verdi. Erol, Antalya’da 632 bin 656 sigortalı, 233 bin 632 emekli, 58 bin 585 işyerine ve 949 bin 450 bakılmakla yükümlü kişi bulunduğunu bildirdi. Antalya il sınırları dışında Alanya, Manavgat, Kumluca ve Kaş ilçelerinde Sosyal Güvenlik Merkezleri aracılığıyla hizmet verdiklerini dile getiren Erol, Elmalı ve Serik Sosyal Güvenlik Merkezleri’nin altyapı çalışmaların da son aşamaya geldiğini, kısa sürede hizmet vermeye başlayacağını kaydetti. 

Aldıkları tedbirler neticesinde, işyerlerinde para karşılığı insanları sahte sigortalı yapan bir şebekeyi de çökerttiklerini anlatan Erol, şu bilgileri verdi: “Bu çalışmalar sonucunda, 60 işyerinden kurumumuza sahte olarak bildirilen toplam 9 bin 781 kişinin sigortalılığı iptal edildi. Aynı işlem kapsamında 81 kişinin de emekliliği iptal edilerek, bu kişilere sağlanan sağlık hizmetleri ve emeklilik maaşları faiziyle geri tahsil edildi. Bunun neticesinde 100 milyon TL’lik muhtemel zararının önüne geçildi.”

SMS İLE 5 MİLYON TL TASARRUF 

Selim Erol’un verdiği bilgilere göre, 12 bin 601 çocuk sigortalının da sigortalılığı iptal edildi. İlgili kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Türkiye de ilk defa SGK Antalya İl Müdürlüğü’nde, yapılan işlemleri anlatmak için kısa mesaj uygulamasına başlandı. Yıllık 2 milyon yazışma yerine 2 milyon SMS gönderildi. Bu uygulamayla yaklaşık 5 milyon TL tasarruf edildi. Daha önce 120 gün olup 28 güne düşürülen emekli maaşı bağlama süresini 15 güne indirilme çalışmaları da son aşamaya geldi. Sahteciliği önlemek için de avuç içi damar izi tarama yöntemiyle kimlik doğrulama uygulaması ise 1 Temmuz 2012 itibarı ile başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.