Kategoriler
Haberler

Sivas İl Sağlık Müdürü İlter: Zehirlenmeler sütteki bakterilerden kaynaklanıyor

Sivas Sağlık Müdürü Bahattin İlter, zehirlenmelerin sütteki bakterilerden kaynaklandığını kaydetti. 

Süt zehirlenmeleriyle ilgili konuşan Sivas Sağlık Müdürü Bahattin İlter, “Sütteki bildiğimiz bakterilerden kaynaklanan bir hassasiyet tablosu, birkaç saat içerisinde oluşur, bunun da yine birkaç saat içerisinde geçmesini bekliyoruz.” dedi.

İlter, zehirlenme olayıyla ilgili 100’ü aşkın öğrencinin tedavi gördüğü Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gelerek öğrencileri ziyaret etti. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu’ndan bilgi alan İlter yaptığı açıklamada, “Sabah saatlerinden itibaren zaten bu yoğun vakayla uğraşıyoruz. Hastanelerde 600 civarında çocuğumuzda bu dağıtılan sütlerden etkilenme vakaları olduğu öğrenildi. Sabah erkenden sütlerin dağıtılmasını ve içilmesinin durdurulmasını talep ettik ve vakalara müdahale etmeye başladık.” şeklinde konuştu.

Bütün hastanelerin görev paylaşımı yaptığını belirten Bahattin İlter, “Hepsine de çok teşekkür ediyoruz. Çocuklarımızın hepsinin hemen hemen durumu iyi, ağır vaka yok şuan. Geçici bir tablo, süt ile alakalı olduğunu düşündüğümüz bir şey. Sütlerin sağlıklı bir şekilde temini ve içilmesi aşamasına kadar, sağlıklı olması gerekiyor, bundan sonra buna dikkat edileceğini düşünüyoruz. Şu an çocuklarımızla ilgili her şey kontrol altında, hemen hemen hepsi muayene edildi zaten. Ailesi tarafından bireysel olarak kısmen getirilen çocuklar var, onların da genel durumu iyi. ” diye konuştu.

İlter zehirlenme sayısının 600’ü geçtiğini hala vaka gelmeye devam ettiğini kaydederek “Bu değişebilir, ama öyle tabloda korkunç bir şey olmadı, Allah’a şükür, her şey kontrol altında. Bütün hekimlerimiz seferber oldu, 112 ekiplerimiz hastalarımızı taşıdı. Şu an bir sorunumuz yok her şey kontrol altında. Bakanlığımıza da bilgi verdik, süt örneklerini aldık, yakında netleşir sebebi. ” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.