Kategoriler
Haberler

Şizofreni hastalarının tabloları şaşırttı

Sakarya’da şizofreni hastaları tarafından yapılan tablolar, sergiyi gezen Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ü şaşırttı. Büyük, çalışmaları çok güzel ve etkileyici bulduğunu belirterek yetenekli hastaları kutladı.

        Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Yazlık Mahallesi’nde bulunan Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören şizofreni ve benzeri psikotik bozukluk gösteren hastalar için, merkezin bahçesinde şenlik düzenlendi. Şenlikte hastaların yaptığı birbirinden güzel el işleri ve tablolar da sergilendi.

        Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Nuri Dilek ile el işi ve resim sergisini i gezen Sakarya Valisi Mustafa Büyük, özellikle hastaların yaptığı resimleri görünce şaşırdı. Hastaların birbirinden güzel tablolarını gören Büyük, “Resimler gerçekten çok güzel. Sanki profesyonel sanatçıların resimleri gibi olmuş. Hastalar çok yetenekliymiş.“ değerlendirmesinde bulundu. Şenlikte ayrıca yine hastalardan oluşan koro birkaç türkü ve şarkı seslendirdi. Koro, izleyenlerden büyük alkış aldı.

        Merkezin sorumlu hekimi Psikiyatri Uzmanı Dr. Meltem İlter de şizofreni hastalarına karşı toplumun olumsuz bir bakışı olduğunu söyledi. Şizofreni hastalığının ayrıca tedavisi olmayan bir hastalık olarak görüldüğünü belirten İlter, bu hastalığın tedavi edilebildiğini kaydetti. 

        Dr. İlter, “Yanlış bilenen bir şey de bu hastaların şiddet eğimli hastalar olduğudur. Durum böyle değil. Bu hastalar sadece nöbetleri sırasında taşkınlık sergileyebilirler. Şizofreni hastaları, çalışamaz, ürütemez olarak bilinir. Ancak bu insanlar da üretebilirler, çalışabilirler.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.