Kategoriler
Haberler

Son dakika… Türkiye’nin dördüncü yüz nakli yapılıyor

Türkiye’nin dördüncü yüz nakli, Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştiriliyor. Nakil, 35 yaşındaki Turan Çolak’a yapılıyor. 

Uşak’ta intihar girişiminde bulunduktan sonra 7 gün yoğun bakımda kalan ve dün beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın yüzü, böbrekleri ve karaciğeri ailesi tarafından bağışlandı. Ylmaz’ın yüzü, Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından alındı. Özkan ve beraberindekiler, Tevfik Yılmaz’ın yüzünü Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Antalya’ya getirdi. 

Turan Çolak’ın kendi yüzü ve kulakları 3,5 yaşında ateşe düşmesi sonucu yandı. İzmir’in Ödemiş ilçesinde yaşayan Çolak, kendisine uygun yüz bulunduğu haberi üzerine Antalya’ya hareket etti. Çolak’ın ameliyattan önce heyecanlı olduğu öğrenildi. Çolak, daha önce Türkiye’de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar’ın ilk basın toplantısına izleyenler arasında katılmıştı. O toplantıda gazetecilerle sohbet eden Çolak, yeni bir yüzü olmasını arzu ettiğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.