Kategoriler
Haberler

Talasemi, 4 aylıktan sonra kansızlık belirtileri ile başlıyor

Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, talasemili çocuklar doğumda normal olmasına rağmen 4 aylıktan sonra kansızlık, renk solukluğu, iştahsızlık, karaciğer ve dalak büyümesi gibi belirtiler gösterdiğini kaydetti.

        Taşıyıcıların Trakya, Marmara, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla bulunduğunu hatırlatan Dr.Sevinç, 1993 yıllında kalıtsal Kan Hastalıklarıyla Mücadele Kanunu’nun çıkmasıyla Sağlık Bakanlığı tarafından talasemi merkezlerindeki tedavilerin yanı sıra bu hastalığın tarama çalışmalarının da yoğunluk kazandığını belirtti. Talaseminin anneden ve babadan çocuklara geçen bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Sevinç, hastaların ömür boyu en az 3 -4 haftada bir kan aldırmak zorunda olduklarını söyledi.

        Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi: “Talaseminin ortaya çıkması için anne babanın her ikisinin de taşıyıcı olması gerekir. Sadece biri taşıyıcı ise hasta bebek doğma ihtimali yoktur. Taşıyıcılık bir hastalık değildir, tedavi gerektirmez. Bu kişiler sağlıklı görünümdedir, hafif anemik olabilirler veya hiç anemisi olmayıp kan bile verebilirler. Taşıyıcılık bulaşıcı değildir, kötü bir hastalığa dönüşme ihtimali yoktur, kalıtsaldır. Talasemili çocuklar doğumda normaldir. 3 -4 aylıktan sonra kansızlık belirtileri ortaya çıkarak çocuklarda renk solukluğu, iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer ve dalak büyümesi sonucu karın şişliği, sık sık ateşlenme gelişme geriliği, önce yüz ve kafa kemikleri ardından da diğer kemiklerde değişiklikler başlar. Talaseminin esas tedavisi 3 -4 haftada bir yapılan kan transfüzyonu, ağır vakalarda ise kemik iliği nakli ile olur.”

        Evlenecek olan ve karı ile koca taşıyıcı çıkan çiftlerin tıbbi danışmanlık hizmeti alarak sağlıklı bebeğe sahip olabileceklerini kaydeden Dr. Sevinç, “Akdeniz anemisi taşıyıcıları normal görünümlü olduklarından hasta olduklarını bilmeyebilirler. Bu kişilerin taşıyıcı olup olmadıklarının tespiti özel bir kan tetkiki yapılmaktadır. Bunun için en uygun zaman evlilik öncesi zaman olup, evlenecek çiftlerin bu tetkiki mutlaka yaptırmaları gerekmektedir.” uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.