Kategoriler
Haberler

Talasemi projesi tuttu, devlet 46 milyon TL tasarruf sağladı

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Talasemi Önleme’ projesi ile Akdeniz anemisi (talasemi) hastalığı son 10 yılda beklenenden daha az artış gösterdi. Önceden uygulanan testlerle ve erken tanı ile devlet bu proje sayesinde 46 milyon TL tasarruf sağladı. 

        Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, talaseminin son yıllarda yapılan çalışmalarla gerilediğini söyledi. 

8 Mart Dünya Talasemi Günü dolayısıyla Talasemi Federasyonu Genel Başkanı ve bazı hastalar, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’ı ziyaret etti. Talasemi hastalığıyla ilgili Vali Altıparmak’a bilgi veren Duran Canatan, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı çalışmalar sonucu 2003 yılından bu yana 30 ilde 46 talasemi merkezi kurulduğunu söyledi. 2009 yılında da evlenen çiftlerin yüzde 82’sinin tarandığını kaydeden Canatan, böylelikle yeni doğan talasemi hastasında yüzde 87 azalma olduğunu açıkladı.

        Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bu çalışmaların olmaması durumunda, her yıl 400’e yakın talasemi hastalığı beklendiğini belirten Canatan, “2002 yılındaki kayıtlı hasta sayımız 4 bin 500 iken, bu, 10 yılda 4 bin daha artarak 8 bin 500 olacaktı. Talasemi önleme projesiyle son 10 yılda sadece 968 kişi bu hastalık grubuna eklendi. Türkiye’de şu anda kayıtlı hasta sayımız 5 bin 500 civarındadır.” dedi.

        Bu projelerin olmaması durumunda, talasemi hastalarının tedavi masraflarının devlete maliyetinin 88 milyon TL olacağını açıklayan Canatan, şu an için bu hastaların devlete maliyetinin 42 milyon TL olduğunu vurguladı. Canatan, bu proje sayesinde 46 milyon TL’nin devletin kasasında kaldığını hatırlattı. 

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da bu hastalığın önceden belirlenmesi durumunda, önüne geçilecek bir hastalık olduğunu ifade etti. Altıparmak, özellikle evlenecek çiftlerin gerekli testleri yaptırması gerektiğini, çocuk olma aşamasında da gerekli tedavilerin uygulanması durumunda bu hastalığın önüne geçilebileceğini anlattı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.