Kategoriler
Haberler

Tansiyon ölçüm aracına yoğun ilgi

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından yola çıkarılan TIR, Edirne’de vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

        Dernek tarafından 5 yıl önce başlatılan ‘Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz’ projesi kapsamında içinde sağlık görevlilerinin bulunduğu araç, uğradığı illerde vatandaşların tansiyonlarını ölçerek bilgilendirme yapıyor.

        Şu ana kadar Edirne’nin de aralarında bulunduğu 19 ilde çalışma yapan dernek üyeleri, tarihi Eski Camii Meydanı’nda Edirnelilere hizmet vermeye başladı.

        Sabah saatlerinden itibaren çalışmalara başlayan görevlilere çok sayıda vatandaş başvuruda bulundu. Sağlık ekipleri tarafından tansiyonu ölçülen vatandaşlara, hipertansiyon ve etkilileri konusunda bilgiler verildi.

        Çalışmalarla ilgili bilgiler veren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Karatan, projenin 19. il olan Edirne’de devam ettiğini belirtti.

        Karatan, “Proje kapsamında Türkiye’nin bütün illerini ziyaret edip tansiyonlarını ölçeceğiz. Aynı zamanda halkımızı kan basıncı yüksekliği hakkında bilgilendirmek ve onlara alacakları önlemleri ve yapacakları işleri bilgilendirmek istiyoruz. Bugüne kadar bunun da yararını gördük.” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.