Kategoriler
Haberler

Telefon operatörleri, ‘1 liraya Self Servis İşitme Testi Projesi’nin peşinde

Türkiye Elektrik Elektronik Teknolojileri (TET) AR-GE Proje Baharı yarışmasına katılan Self Servis İşitme Testi Projesi, bin 650 proje arasından 110 proje arasına girdi. Yarışmayı takip eden cep telefonları operatörleri, 1 lira ile çalışan ve geliriyle işitme kayıplı insanların işitme cihazlarını karşılanması amacıyla tasarlanan projenin peşine düştü. Samsun İşitme Merkezi’nin kapısını aşındıran telefon operatörleri, sistemi şubelerinde ve bayilerinde kurmak istiyor. Büyük beğeni toplayan sistemin sahibi şirketin Genel Müdürü Erol Acer, projenin büyük yankı uyandırdığını ifade etti. 

        İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçılar Birliği (İEEMBİB)’nin AR-GE Proje Baharı Yarışması’nda dereceye giren Self servis İşitme Testi Projesi hakkında bilgi veren Genel Müdür Erol Acer, bununla işitme sağlığı alanındaki bilgilerin etkili ve etkin kullanımı, yaygınlaştırılması, analizi, yeni yapılanmalara imkan sağlayacak şekilde yönetilmesi için bilgisayar ve iletişim teknolojisinin en üst düzeyde işitme sağlığı alanında kullanılmasını amaçladıklarını kaydetti. 

        Testin başarılı sonuçlar verdiğine dikkat çeken Genel Müdür Acer, “Self Servis İşitme Testi’nde amaç, insanların işitme problemi yaşayıp yaşamadıkları, yaşıyorlarsa da tedaviye ihtiyaçları olup olmadığının tespitidir. 1 liraya çalışan cihazımızı da bu nedenle tasarladık. Toplanan paralarla da işitme kayıplı insanların işitme cihazlarını karşılayacağız. Şuan cep telefonu operatörleri, projeyi alıp şubelerine kurmak istiyor. Görüşmeler sürüyor. Projemizin en büyük faydası insanlara her türlü sosyal çevrede ulaşıyor olabilmesi ve işitme tarama işlevi ile işitme kaybı olan kişilerin erken teşhis sansı ile işitme sağlıklarını korumasıdır. Ayrıca kişilerin işitme sağlığı bakımından bilinçlendirilmeleri ve erken tanı şanslarını yükseltme bakımından ileride oluşabilecek birçok masraf ve maliyeti oldukça düşürecektir.” dedi. 

        Cihazın nasıl çalıştığını anlatan Genel Müdür Acer, “Test cihazımız ile kişi işitme testine başlamadan önce kişi özel kulaklığını takıyor, sonra demir 1lirayı makinenin para haznesinden içeri atıp başlama butonuna basarak işlemi başlatıyor. Gönderilen farklı frekanslardaki ses dalgalar ve tonlar ilk duyulduğunda test sahibi Enter tuşuna basıyor. Ardından yönetilen sorular yanıtlanıyor. Böylelikle farklı frekans kanalındaki işitme kayıpları en kısa sürede test etmiş olunuyor. Verilen çıktıyla ayrıca kişi işitmeyle ilgili durumunu böylelikle öğrenmiş oluyor.” açıklamasında bulundu. 

        Self Servis İşitme Testi’nin işitme sağlığı alanında ülkemiz insanlarına ait odyolojik (KBB) bulguların temininde yaygınlaşma ve işitme sağlığı alanında bireylerin örgün eğitiminde önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak yerini alacağını ifade eden Acer, projenin hedef grupları arasında eczaneler, optikçiler, işitme merkezleri, dal merkezleri, özel klinikler, her türlü kamu ve özel hastaneler, dinlenme tesisleri, alışveriş merkezleri, mağazaların iç giriş kısmı, doktorların bekleme salonları, şehirlerarası otobüs terminalleri, hava alanları, okullar, elliden fazla isçi çalıştıran fabrikalar, askeri tesisler, restoranlar vb insanların toplu olduğu diğer sosyal ortamların bulunduğunu da sözlerine ekledi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.