Kategoriler
Haberler

Tıbbi cihaz yolsuzluğu davası başladı

Zonguldak’ta, tıbbi cihaz alımında usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla 15 tutuksuz sanığın yargılandığı davanın görülmesine başlandı.

Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasında, tutuksuz yargılanan dönemin Devlet Hastanesi Başhekimi A.B., Başhekim Yardımcısı Ç.K., doktorlar H.Ş., R.M., hemşire N.K. ile hastanede çeşitli görevlerde bulunan H.K., V.K., M.A., Ö.Ö. ve Z.S. ile avukatları hazır bulundu.

Duruşmada, tıbbi malzemelerin alım-satımıyla ilgili bilgilerinin olmadığını öne süren sanıklar, mahkemeden beraatlerini istedi. Mahkeme heyeti, duruşmayı diğer sanıkların dinlenmesi için 13 Eylül tarihine erteledi.

Bu arada savcılığın iddianamesinde, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın talebi üzerine 2009 yılında yapılan soruşturmada, söz konusu hastanede görevli doktorlar E.K. ve H.Ş.’nin, 287 medikal malzemesinden 242’sini, sadece 2 medikal firmasından ihalesiz temin ettikleri ve kullandıkları belirlenmişti.

Cumhuriyet Savcılığı’nca yapılan incelemede, hastanede görevli söz konusu şahıslar hakkında ‘ihaleye fesat karıştırma’ ve ‘edimin ifasına fesat karıştırma’ suçlarından dava açılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.