Kategoriler
Haberler

Toyota’dan örnek çalışma: İşçi sağlığı için elektromanyetik ölçüm yaptırdı

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, çalışanların sağlığı için fabrikada elektromanyetik alan ölçümleri yaptırdı. Yaklaşık bin 200 noktada yapılan ölçüm sonuçlarına göre insan sağlığı açısından elektromanyetik alan riski bulunmadığı tespit edildi. 

Toyota Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer, Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na yaptığı açıklamada, çalışanların sağlık ve güvenliğine verdikleri önemden ötürü, çalışma alanlarında elektromanyetik açıdan, düşük bile olsa risk olup olmadığını görmek amacı ile şirket genelinde elektromanyetik alan ölçümleri yaptırdıklarını söyledi. 

Yüksek gerilim hatları, trafo istasyonları, tüm elektrikli makine – ekipmanlar ve yakında bulunan mobil telefon baz istasyonları olmak üzere bin 200 noktada ölçümler yapıldığını kaydeden Özer, “Ölçümün sonuçları ulusal ve uluslararası standartlar ile değerlendirildi. Tüm ölçüm sonuçlarının standartlar dâhilinde olduğu ve insan sağlığı açısından elektromanyetik alan riski bulunmadığı tespit edildi.” dedi. 

Çalışanların sağlığı ve güvenliğine verdikleri önemi, haftalık çalışma alanı ziyaretlerinde ve gerçekleştirdikleri sohbetlerde sürekli vurguladığını anlatan Özer, çalışan sağlığı ve güvenliği konusunda planlanan tüm faaliyetleri de güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti. 

Elektromanyetik alan ölçümleri dışında çalışma alanlarında, çalışanların sağlık ve çalışma konforunu sağlamak amacı ile belirli periyotlarda ısı, gürültü, titreşim, toz, gaz ve kimyasal maddelerin ortam ölçümlerinin yapıldığına dikkati çeken Özer, “Ortam seviyelerini belirleyip, çalışan sağlığı ve konfor seviyesinin yükseltilmesine yönelik sürekli iyileştirme faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Yaptırdığımız ölçümlerin beraberinde, çalışanlarımızın sağlık durumlarını uzman işyeri hekimlerimizin takibinde check-up tarzı detaylı test ve kontroller ile yakından takip ediyoruz. Ayrıca tüm çalışanlarımızın katılabileceği, diyetisyen destekli sağlıklı beslenme, fizyoterapist ve spor eğitmeni destekli düzenli egzersiz, uzman kuruluş destekli sigarasız hayat gibi sağlıklı yaşam faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu. 

TUZ VE YAĞIN DENGELENDİĞİ YEMEKLER VERİLİYOR 

Fabrikada 970 ve 340 metre uzunluklarında iki adet parkurdan oluşan yürüyüş ve koşu pisti bulunduğunu ifade eden Özer, “Yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı şirketimizde, bu koşu pistinde her yıl yaklaşık 800 çalışanımızın koştuğu ve tüm çalışanlarımızın aileleri ile katıldıkları ‘Ekiden’ adı verilen bir nevi spor festivali şeklinde yarışmalar düzenleniyor. Bu organizasyon ile gerek çalışanlarımızın, gerekse aile fertlerinin spor ve sağlıklı yaşam bilinçlerini arttırdığımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu. 

Özer, çalışanların sağlıklı beslenmesi açısından yemekhanelerinde tuzun ve yağın dengelendiği sağlıklı menülerin çalışanlarına sunulduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.