Kategoriler
Haberler

TTB: Bu bir suç duyurusudur!

TTB Merkez Konseyi, önceki gün Yalova’da bir gencin, güvenlik güçlerinin kullandığı biber gazına maruz kaldıktan sonra yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, biber gazı uygulamasında sorumluluğu olan her kademeden görevlinin ölüme sebep olmaktan soruşturulması ve cezalandırılması istendi. 

29.05.2012

BASIN AÇIKLAMASI

BU BİR SUÇ DUYURUSUDUR!

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in biber gazlarının Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne uygun olarak kullanıldığı, “laboratuvar testlerinden geçirildiği” ve “insan sağlığı üzerinde kalıcı bir etki bırakmama” koşulunun yerine getirildiği iddialarının aksine biber gazı “kalıcı” olarak bir can daha aldı. Önceki gün Yalova’da bu kez 30 yaşında bir gencimiz hasta olduğunu belirtmesine karşın güvenlik güçlerinin biber gazı sıkması sonucu yaşamını yitirdi.

Birkez daha yineliyoruz;

Biber gazı sağlığa zararlıdır. Ciddi göz hastalıkları, astım ve akciğer ödemi, hipertansiyon ve kalp yetmezliği, beyin kanamasına neden olur.

Biber gazı öldürür. Biber gazına maruz kalmak; kalp ve solunum sistemini etkileyerek öldüren bir dizi mekanizmayı tetiklemektedir.

Biber gazı silahtır. Topluluklara fütursuz ve yoğun kullanımda; gazı içinde barındıran düzenek (kanister) yaralanmasına bağlı olarak öldürmektedir.

Biber gazı uygulanmasında sorumluluğu olan her kademeden görevlinin ölüme sebep olmaktan soruşturulması ve cezalandırılması gerektiği düşüncemizi kamuoyuna duyururuz.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.