Kategoriler
Haberler

Türkiye, 22 bin 632 Suriyeli sığınmacıya kesintisiz yardım yapıyor

Türkiye, 22 bin 632 Suriyeli sığınmacıya kesintisiz yardım yapıyor

ANKARA – 11.05.2012 13:06

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye’deki 22 bin 632 Suriye vatandaşına yönelik yardımların kesintisiz olarak devam ettiğini bildirdi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Suriye’den gelenler için kurulan 9 çadırkent ve 1 adet konteyner kentte bugün itibariyle 22 bin 632 Suriye vatandaşı bulunduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Başkanlığımızca Hatay ili Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde 2’şer, Reyhanlı, Apaydın, Karbeyaz’da 1’er, Şanlıurfa-Ceylanpınar ve Gaziantep – İslahiye’de 1’er olmak üzere toplam 9 çadırkent ve Kilis’de 12 bin kişilik 1 adet konteynerkent kurulmuştur.” denildi.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayı içerisinde Suriye’de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle, nüfus hareketlerine yönelik olarak bugüne kadar ülkemize gelen 40 binden fazla Suriye vatandaşı için Başbakanlık AFAD tarafından 4 ilde kurulan kamplarda bir yılı aşkın süredir, her türlü insani yardım ihtiyacı karşılandığı aktarılan açıklamada, “Başkanlığımızın koordinasyonunda, ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde ve konteynerkentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler verilmektedir. Konteynerkent ve çadırkentlerde her türlü koordinasyon; ulusal ve uluslararası afet ve acil durumlarda ülkemiz adına yetkili kurum olan Başbakanlık AFAD tarafından sağlanmaktadır. Başbakanlık AFAD’ın gönderdiği ödeneklerle kurulan kamplarda okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar da yer almaktadır. Konteynerkent ve çadırkentlerde; ülkemize giriş yapan Suriye vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir.” denildi.

52 KİŞİ HASTANEDE BULUNUYOR

10-11 Mayıs tarihlerinde 215 Suriye vatandaşının Türkiye’ye giriş yaptığı, 26 kişinin ise kendi istekleri ile ülkelerine geri döndüğü belirtilen açıklamada, “Bugüne kadar ülkemize toplam 41 bin 503 Suriye vatandaşı giriş yapmıştır. Toplam 18 bin 871 Suriye vatandaşı ülkesine dönmüştür. Bugün itibariyle; Hatay’da 6 bin 489, Gaziantep’te (Nurdağı-İslahiye) 5 bin 773, Kilis’te 9 bin 604 ve Şanlıurfa’da (Ceylanpınar) 714 olmak üzere toplam 22 bin 580 Suriye vatandaşı ülkemizde barındırılmaktadır. Ayrıca, 20’si refakatçi, 32’si hasta ve yaralı olmak üzere toplam 52 kişi hastanede bulunmaktadır. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 22 bin 632 Suriye vatandaşı bulunmaktadır. Hatay’daki çadırkentlerde oluşturulan 35 sınıfta okul çağındaki 420’si kız, 385’i erkek olmak üzere toplam 805 Suriye vatandaşına okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verilmeye devam edilmektedir. Ayrıca Kilis’te bulunan 4 bin 251 Suriyeli çocuk ve genç eğitim ve öğretime başlatılmıştır.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.