Kategoriler
Haberler

Vajinismusun en etkin tedavisi cinsel terapi 

Psikiyatri Uzmanı Dr. Feride Manisalı, “Vajinismus kadın ve erkekte suçluluk duygusu, öfke, istenmeme ve reddedilme, kırgınlık yaratabiliyor. Vajinismus, jel kullanımı ya da alkol alma gibi yöntemlerle aşılmaz. En etkin tedavisi cinsel terapidir” dedi

Vajinismus cinsel ilişki sırasında vajen girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması ile cinsel ilişkinin gerçekleşmediği bir bozukluk hali. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olamayacağı inancı da eşlik eder. Vajinismusun ülkemizde batı ülkelerinden çok daha fazla görülmekte olduğunu söyleyen Özel Nöron Psikiyatri Dal Merkezi Psikiyatri Uzman Dr. Feride Manisalı, “Cinsel eğitimsizliğin, kadınların kendi cinsel organlarını tanımamalarının, bekaret kavramına verilen abartılı önemin, cinsel deneyimin aşamalı gelişmeyip doğrudan cinsel birleşme ile başlamasının, genel cinsellik anlayışımızdaki tabuların bunda rolü olduğu söylenebilir” dedi.

Suçluluk hissediyorlar

“Vajinismusla karşılaşan çiftlerin çoğu, bu durumla yalnızca kendilerinin karşılaştıklarını sanıyorlar” diyen Psikiyatri Uzman Dr. Feride Manisalı, “Bu sorun kadının hem kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine hem de eşine karşı suçluluk hissetmesine neden oluyor. Erkekte eşine karşı öfke, istenmeme ve reddedilme olarak yaşadığı için kırgınlık, ereksiyon güçlüğü, bazen bekaret konusunda şüphe yaratabilir. Bazen adli olaylara, boşanmaya veya tecavüz girişimi ya da fiziksel şiddet davranışlarına neden olabilir. Birçok çift bir süre sonra cinsel birleşmeyi denemekten vazgeçer. Bu çiftin ilişkisi açısından daha olumlu bir durumdur, çünkü tekrarlanan denemeler ve her seferinde yaşanan hayal kırıklığı, çiftin cinsellikten uzaklaşmasına ve kavgalara yol açar” dedi.

6-8 terapi ile tam düzelme

Uzman Dr. Manisalı, “Vajinal girişteki istemsiz kasılma, jel kullanımı, alkol alınması, psikotrop ilaç kullanıldığında uykuda, lokal anestezik uygulamalar ile ortadan kalkmaz. Bu çiftlerin birbirlerini 3-5 yıllık evlilikten sonra, ya cinsel sorunun düzelmesinden umudunu keserek ya da çocuk olduğu taktirde cinsel sorunun da düzeleceğini umarak kadın doğum uzmanlarına infertilite tedavisi için başvurabiliyor. Psikiyatrist ya da başka uzmanlık dallarından hekimler tarafından antidepresan ve/veya trankilizan tedavi uygulaması etkisiz oluyor. Hatta yan etkileri nedeniyle kadının uyarılma ve orgazm işlevlerinde de bozulmaya neden olarak cinsel sorunun ağırlaşmasına da yol açabilir. Vajinismusun en etkin tedavisi cinsel terapi. Cinsel terapi özel eğitim görmüş psikiyatrist veya psikologlar tarafından gerçekleştiriliyor. Vajinusmusun cinsel tedavisi genellikle 2-3 ayda, 6-8 terapi oturumu ile tam düzelme ile sonlanır. Çok daha seyrek olarak düzelemeyecek vajinismus vakalarında, büyük olasılıkla başka ek psikolojik sorunlar söz konusu olabilir” diye konuştu.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.