Kategoriler
Haberler

15 yıl önce hekimlerin yanına ceketini ilikleyerek giriliyordu, şimdi ne oldu?

Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, vatandaşların 15 yıl önce hekimlerin yanına ceketini ilikleyerek girerken şimdilerde hakaret, küfür ve şiddet uygular hale geldiğini söyledi. Bunda en büyük suçun sağlık alanındaki yanlış politikalar olduğunu öne süren Doğruyol, konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyerek görüşlerini aktardı.

Sağlık personelinin vatandaşın emrinde olduğu algısının yanlış olduğunu savunan Doğruyol, “Son yıllarda en tepede bulunan makam sahiplerinin sağlık personeline karşı kullandığı olumsuz ifadeler, sağlık personelinin vatandaşın emrinde, vatandaşın hizmetkârı, her ne sebeple olursa olsun vatandaş haklıdır görüntüsü vermesi sağlıkta şiddeti körüklemiştir. Sağlık çalışanlarını hiçbir şekilde korumayan sistem, Alo 184 şikayet hattı ve hasta hakları birimleriyle çalışanları adeta kıskaca almıştır. Biz elbette hiçbir vatandaşımızın mağdur olasını istemeyiz ancak ortada, sağlık personeline karşı büyük bir haksızlık vardır.” dedi.

Sağlık çalışanlarının sahipsiz kaldığını ve 24 saat kesintisiz hizmet verenlerin yüzde 82’sinin şiddete maruz kaldığını ileri süren Ahmet Doğruyol, “Çok uzak değil, 15 yıl önce bir hekimin yanına ceketini ilikleyerek giren vatandaşlarımız, bugün ne oldu da küfürle, hakaretle girer oldular? Bu durumun araştırılması gerekmektedir. Gittikleri vakada kiminle, neyle karşılaşacağını bilmeden yola çıkan 112 çalışanlarımızın can güvenliği bulunmamaktadır. Öncelikle verilen ve verilecek cezaların caydırıcılığının olması gerekmektedir. Sağlık hizmeti veren çalışanların, görevi başında olan bir devlet memuru olduğu unutulmamalıdır. Sağlık personeline bırakın şiddet uygulamayı, hakaret ve küfrün hapis cezaları olmalıdır. Sağlık personeline karşı işlenen suçların cezasının hiçbir şekilde paraya dönüştürülememesi sağlanmalıdır.“ şeklinde konuştu.

“15 yıl önce hekimlerin yanına ceketini ilikleyerek giriliyordu, şimdi ne oldu?” için 3 yanıt

sevgili unal senin gibi insanlar bu hükümete körü körüne bağlanmış insanlaedır bilinçli bir vatandaş olun iyiyi alkışlayın kötüyüde sorgulayın bu saldırılar tam gün yasasından sonra başlamış ve çoğalarak devam etmektedir eskiden ceketini inikleyip gelirdi derken saygıdan bahsediyor tabi sizingibiler sağlık bakanının açıklamalarından dolayı 8 -10 binlira para alıyor sanıyorsunuz ben sana bir asistan doktorun tam maaşını vereyim 1600 maaş 1500 döner+ nöbet bunun karşılığında bir cerrahi asistanı diyelimki pazartesi sabah nöbete gitti salı akşam evine geliyor 36 saat çalışmadan bahsediyorum bir nöbette ve bu adam 3 güne bir nöbetçi ve 8-10 saat süren ameliyatlara giriyor bu parayı almak için 6 yıl tıp okuyup 5 yıl asistanlık yapıyor. ama devlette çalışan mesela il özel idaresindeki bir işçi 2800 tl maaş alıyor senede 2 ikramiye alıyor senede 2 takım elbise alıyor akşam 5 te evine gidiyor hafta sonu tatil işte bizim isyanımız bu insanları çok para alıyor diye doktorlara kışkırtıyorlar bu düzenlemeyle asistan doktorun döner sermayesinden 500 tl kesinti olacak bizde etten kemikteniz bizimde borçlarımız cocuklarımız kendinize şunu sorun benim maaşımdan 500 tl kesseler ne yaparım taksitleri nasıl öderim?

İlker kardeşim ben uzman doktorum, bana anlatma bunları. Benim söylemek istediğim böyle açıklamalarla bir yere varılamadığı. Bu açıklamanın hükümeti yada bakanlığı hiç ırgalamadığı ve artık sesimizi duyurmak için böyle bir odada oturup basın açıklaması yapmanın gereksizliğiydi. kendimi ifade edemedim. bu sendikacı arkadaş bıraksın boş laf etmeyi de bıçak kemiğe dayanmışken, sağlık sermayeye peşkeş çekilmiş, emeğimiz ucuzlatılmış, özlük haklarımız tırpanlanmışken daha başka şeyler yapsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.