Kategoriler
Duyurular Haberler Şiddet

ACİL DURUM!!! BU KRİZE KULAK VERİN! PAYLAŞIN !!!

BU SESE, BU KRİZE KULAK VERİN !!!

iddialara göre:

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda:

10 GÜNDÜR HİÇBİR ASİSTAN İŞE GİTMİYOR!!!

Mobbing’e Maruz Kaldıklarını Söylüyor,

Eğitim alma haklarını istiyor, ancak türlü yollarla baskıya maruz kalıyorlar.

BU ÇIĞLIĞA SESSİZ KALMAYIN !!!

BU HABERİ PAYLAŞARAK HEKİM ARKADAŞLARINIZA DESTEK OLUN!

EĞİTİM HAKTIR, LÜTUF DEĞİL!

DESTEK OLUN, PAYLAŞIN !!! TÜM YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ!!!

İŞTE DİCLE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÖROLOJİ ANABİLİM DALI ASİSTAN HEKİMLERİNİN BİZE GÖNDERDİĞİ O MEKTUP:

Asistan Hekimleri’nden aldığımız bu mektubu sizlerle noktasına, virgülüne dokunmadan paylaşıyoruz. Tek istekleri eğitim olan bu genç hekimler ciddi şekilde “mobbing’e” maruz kalıyorlar ve on gündür nöroloji kliniğine gitmiyorlar. 

Geçen hafta itibariyle Dicle Üniversiyesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalındaki asistan hekimler yaşadıkları sorunlar itibariyle yaklaşık 13-14 gündür çalışmıyor. Diyarbakır Tabip Odası Genel Sekreteri Dr.Cengiz GÜNAY  konu ile ilgili Tabip Odasına başvuran hekimlerin ciddi anlamda sorunlar yaşadıklarını ifade etti. Günay, kendilerine iletilen sorunları şu şekilde sıraladı:
Bizler, Dicle Üniversitesi Nöroloji Kliniği Uzmanlık Eğitimi öğrencileri olarak aşağıda sıraladığımız sorunlardan muzdaripiz.
1-      Genelde üniversitemizde ve özelde kliniğimizde asistan eğitiminin öncelikli olması gerekirken hizmet hastanesi mantığıyla sağlık hizmeti sunumu ön planda tutulmakta ve mesai içi ve dışı tüm sağlık hizmetleri sunumu asistan hekimler üzerinden yürütülmektedir.
2-      Özellikle son yıllarda kadroya alınan Yardımcı doçentler odalarında doçentlik dosyalarını hazırlamakla meşgul olduklarından eğitim çalışmalarımızda yeterince yer almamaktadırlar. Poliklinikte hastalar ile asistanlar yalnız bırakılmakta başımızda uzman bulunmamaktadır. Hasta muayeneleri kendi bilgi ve becerilerimizle yapılmaktadır. Hastaların danışılması telefonla yapılmakta, çoğu zaman hastaların tedavileri telefon talimatıyla yapılmakta ve  bazen de hastaları odalarına istemektedirler.
3-      Klinik , poliklinik ve yoğun bakımlarda tıbbi sekreterin yapması gereken işlemler asistanlar üzerinden yapılmaktadır. Hasta dosyaları asistanlar tarafından düzenli şekilde hazırlanmasına rağmen bu dosyaların dijital ortama aktarılması yine asistanlar tarafından yapılmaktadır. Kliniklerde ilaç ve malzeme temini asistanlar tarafından yapılmaktadır.
4-      Sabah toplantıları ve eğitim seminerleri kağıt üzerinde olmasına rağmen birkaç hoca dışında düzenli yapılmamaktadır.
5-      Asistan sayısı yetersiz olmasına rağmen performans sistemine geçildiğinden beri klinik ve yoğunbakım yatak sayısı takip edebiliceğimizin kat ve kat fazlasına çıkarılmıştır. ( 8 yataklı yoğun bakım 21 yatağa çıkarılmış, 26 yataklı servise 12 yataklı ek klinik eklenmiştir.)
6-      Çalışma programlarımız belirlenirken Türk Nöroloji Derneğince belirlenen Asistan Karnesine uyulmamaktadır.
7-      Eğitimimizin bir parçası olan rotasyonlarımız kağıt üzerinde kalmakta bu süreler içerisinde kendi kliniğimizde aktif olarak çalıştırılmaktayız.
8-      Yukarıda saydığımız tüm sağlık hizmetleri tamamen asistan hekimler tarafından verilmesine rağmen bu işlemlerin sonucundaki performans kayıtları kliniğimizde görevli öğretim üyeleri adına kaydedilmektedir. Bu durum da, yasal olmayan ve gerçeği yansıtmayan haksız kazançlar elde edilmesi sonucunu doğurmaktadır. Buna rağmen asistan hekimler olarak bizlerin aldığı performans ücretleri çok düşük tutulmaktadır.
9-      Asistan hekimlerin alabileceği maksimum performans ücretleri yasanın idareye vermiş olduğu takdir sınırının çok altında tutulmaktadır.
10-  Mevcut tüm bu olumsuz koşullar bizlerin çalışma azmi ve isteğini kırmakta, psikolojimizi bozmaktadır. Problemlerimizi hocalarımızla paylaştımızda , “sizler asistansınız yapmak zorundasınız. Bizler de zamanında yaptık. Hepiniz 4 yılda bitirmek zorunda değilsiniz, gerekirse birkaç yıl sürenizi uzatırız. EEG – EMG zaten yan dal oluyor bunların eğitimini vermek zorunda değiliz” şeklinde yapıcı olmayan uslupda diyaloglar olmaktadır.

Nöroloji AD. Sekreteri tarafından cep telefonlarımıza her gün düzenli olarak “Dekanlık makamının resmi yazısı gereğince rotasyonlar, raporlar, izinler iptal edildi. Gelmediğiniz her gün için tutanak tutulup dekanlığa gönderiliyor” şeklinde sms mesajları gönderilmektedir.
Böyle bir ortamda sağlıklı bir psikolojiye sahip olmak mümkün değildir. Kendimizi güvensiz ve sahipsiz hissetmekteyiz. Zorlu bir sınav sürecinden sonra hak ederek elde ettiğimiz kazanımların gayri yasal ve keyfi uygulamalarla elimizden alınmaya çalışması içinde bulunduğumuz durumu daha da sıkıntılı bir hale sokmaktadır.
Sonuç olarak bizler, bu kutsal mesleğin sorumluluklarını bilen ve sonuna kadar yerine getiren genç hekimler olarak sorumluluklarımızdan kaçmayan ve eğitimimize katkıda bulunacak her türlü sağlık hizmetinde yer almayı görev addetmiş insanlarız.
                        Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD. Asistanları

“ACİL DURUM!!! BU KRİZE KULAK VERİN! PAYLAŞIN !!!” için 36 yanıt

Kimleri destekleiğinize ve kefil olduklarınızın aslında kim olduğunu bilmeden desteklemeyin, mahçup olursunuz.

Mesainize gidin arkadaslar gitmezseniz suclu olursunuz madem bu derece restleştiniz gidin mesainize kütüphanede odanızda zaman gecirin…

arkadaşların sıkıntıları uzun süredir sürmekte. aynı sıkıntılar ç cerrahisi kliniği ve kalp damar cer de de var. ç. cerrahisinde 1 asistan dışında bütün asistanlar istifa etti. nörolojideki arkadaşlarımız hekim istirahat raporu ile evlerinde bu sıkıntılı süreci takip etmekteler. lütfen kayıtsız kalmayalım ve destek verelim arkadaşlar.

neyin raporunu alıyorsunuz.basın istifayı olsun bitsin.bu işlerde korkaklıkla bir yere varamazsınız.sanırım naz yapıp ikna edilmeyi bekliyorsunuz.merak etmeyin sizi ikna ederler.sonra ilk fırsatta mokoko:))

çok terbiyesizce ve pervasızca bir yorum olmuş, kınıyorum. arkadaşlar onlardan sonra gelenlerin aynı sıkıntıyı yaşamamaları için yapıyor bunu. onlardan öncekiler yapmadığı için bu sıkıntıları yaşıyorlar. yorum yaparken seviyesizleşmeyelim lütfen.

siz ve sizin gibi düşünenlerden(daha doğrusu düşünemeyenlerden) dolayı asistan hekimlerin geldiği noktadır bu. arkadaşların haklı isyanını desteklememek mümkün değil. umuyorum hepimize yol gösterecek bir çözüme ulaşabilirler.

Orada yaşananların aynısı A.Ü. İbn-i Sina Hastanesi Üroloji anabilimdalında da yaşanmaktadır.
Performans sistemi gereği servisimiz 58 yataklı, ayrıca fazladan VIP odaları da var.
11 hocadan 7’si artık özelde çalışıyor. Bazı hocaları tam gün yasası çıktığından beri serviste görmedik.
Eğitim deseniz Allah hak getire…
Ameliyatta sıkışıp hoca çağırdığımızda nazlana nazlana gelip, geldiklerinde de bir ton fırça atıyorlar.
Artık kendi başımızayız

Nöroloji asistanlığı hele birde ilk seneleri ise …. devamını düşünmeye bir sağlık memuru olarak ben ürperiyorum. Hiçbirşey düzelmediği gibi dahada kötüye gitmiş gidiyor. Sağlık hizmetlerinde ilk aylar seneler ne perişan ediyor.
Ben şunu kesin anladımki, bu ülkenin sağlık bakanı, anabilim dalı başkanları doçentleri asistan hekimler ölselerde intiharda etseler saldırılara uğrayıp çalışamaz hale gelselerde birşey düzeltecekleri falan yok! Onu yapacak yürekleri akılları vicdanları yok! Öyle bir eşşek derileri var yüzlerinde acımasızlık anlayışsızlık hırs var kalplerinde. Ne demek onlarda geçmişleinde böyle çalışmış sizde çalışacaksınız, o zaman misal askerliğini herkes 18 ay yapsın herkes güneydoğuda 80li yılların koşullarıyla yapsın hiç ilerleme olmadan? Eskiler öyle geçmişti o yollardan?
Asistan hekimler sürünmeye üzülmeye mahkumsunuz başka yolu yok bunun. Hele nöroloji dahiliye asistanıysanız bunlara ekstra olarak major depresifte yaşayacaksınız bir kaç yıl.

Bu yazılanların olduğu sadece Dicle Nörolojide değil ki üniversite ve eğitim araştırma hastanelerin çoğunda ve bir çok bölümde de bunlar oluyor. Bu durumun mevcut olduğu o kadar yer sayılabilir ki

Bende dicle üniversitesi mezunuyum. arkadaşlarin haklı oldukları hususlar olabilir ancak metotları haksız duruma düşürmüştür. Çünkü herkes bilirki asistanlık bir egitim sürecidir nasilki tıp fak. Kazanan öğrenci diyemez, ben fazla pratik yapmam nobetlerede kalmam, isyanda ediyorum. Hele bu kişi asistansa zaten bu işten ücrette aliyosa. Evet genel olarak tüm üniversitelerde işler asistanlar üzerinden yurumektedir. Sanırım bu arkadaşların niyeti başka. Cunku yaklaşan rektörlük seçimlerinde baska hesaplar var gibi.

Evet yaşamakta olduğunuz sorun hemen hemen tüm Üniversite ve Araştırma hastanelerinde var.Bunu dile getirip mücadeleyi başlattığınız için hepinize teşekkür ederim.Bir arkadaşım sorunun arkasında rektörlük seçimi var diye yazmış(belli ki size katılmadığı için) ama şunu bilelim ki yönetimlerde” söz söyleme hakkı” belkide sorunun çözümünde önemli bir adım olacaktır.Yürekten kutluyorum, başarılarınızı diliyorum.

Ben ordan uzmanlığını alan arkadaşların anlattıklarından biliyorum, gerçekten çok kötü, Sizden öncekiler de aynı durumdan geçtiler birşey yapamadıkları için cesaretlerini artırdılar, sizleri takdir ediyorum. Bir de EMG öğretmiyorlar diye üzülmeyin kendileri de bilmiyor ordan gelen EMG’lerin Bakırköyde komedi konusu olduğunu çok gördüm. Yanınızdayız.

Arkadaslar restinizi cekin istifa edin…
Oyle bir ortamda bi daha calisilmaz…
Siz istediginizi bi daha kazanirsiniz ama onlar bi daha ayni sekilde davranamazlar gelecek asistanlar icin bi seyler degisecek ama sizin icin hayir….

Çok taraflı, tek yönlü, karşı tarafı!! cani gösteren, gerçeklerden uzak bir basın açıklaması ve ezbere yapılan destek yorumları…
1- D.Ü. Nöroloji uzmanlığı kadar, kolay verilen kek bir yer yoktur, kahvelerde bile böyle konuşuluyor.
2- Hocaların gidemediği kongre ve sempozyumlara bile asistanlar rahatça gitmektedir.
3- Toplam 45 yatak olmasına karşın, 13 asistan mevcuttur.
4- Bazı kişiler, çalışmak isteyen arkadaşlarını engellemektedir.
5- Tabip Odası akıl hocalığı yaparak, Rektörlük seçimi döneminde taraf tutarak yönlendirme yapmaktadır.
6- Ben oradaki hocaları çok iyi tanıyorum ve aralarında (bölüm başkanı hariç) diyaloğa kapalı, empati yapmayan kimse yok. Asistanlar şımarıklık yapmakta bence, olay siyasi..
7- 2 haftadır öğretim üyeleri (yardımcı doçentler) poliklinik yapıyor, nöbet tutuyor ve konsültasyon bakıyor, servis de dolu üstelik. Yani onlar olmadan da hizmet yürüyormuş. Bu bence en güzel cevapları oldu.

Başka bir sitede kendini hasta diye tanıtıp,bu konuyla ilgili manüpulasyon yapıyordun,pek bilgili bir hastaymışsın,sakın o şikayet edilen yard doçlardan biri olmayasın.

Evet bilgiliyim arkadaş, 2 ay yoğun bakım ve serviste hastam yattı. Manüplasyon yapan sizlersiniz. Daha neler gördüm, biliyorum aklın şaşar. Ben iyilik gördüğüm yeri unutmam, bana yapılan kötülüğü de unutmam. İsterseniz herbirinizin yüzüne söylerim, hiçbir örgütten korkmam.

yahu birader sen ne kadar da ilgili, bilgili ve taraftar bir hasta yakınıymışsın vallahi aklım almıyor şaştım kaldım, şaka gibisiniz ya.

siz pardon sizin hastanız nörolojide mi yatmış psikyatride mi yatmış mazallah yorumlarınız da çok çok yoğun paranoya ve obsesyon var aklım almıyorya böyle yorumları ya cidden ya biri bana bu yorumların şaka olduğunu anlatsın ya

yedi tane madde sıralımışsınız, yahu allah aşkına bunlardan tek birtanesinden bile bir hasta yakınının bilmesi ve haberdar olması mümkün değildir

hem bak smego size yanıt vermiş zaten

bende o yorum yapan arkadaşa aynen katılıyorum ve siz de o yardımcı doçentlerden birimisiniz? acaba? caba? caba?

Yalan söylediğin ayan beyan ortada,örgüt mörgüt demişsin,konuyu nereye çektiğin belli,yönetimin yancısısın.

hadi leen! biz biliriz senin iyilik gördüğün yerleri, burada insanlar mesleki bir konuda haberleşiyor. sen bu meslekten değilsin madem, ne geziyorsun burada. biz hocaları mocaları iyi biliriz. hakkımızı da eninde sonunda alacağız. ikile bakiim.

Ben de buradan bir suç duyurusu yapıyorum: İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde pek çok bölümde asistanlar uzmanlar olmadan hasta bakıyor ve ancak telefonla hasta danışabiliyorlar. Tüm işlemler uzmanlar adına kodlanıyor ve tüm bu kodlamaları da(aslında sekreterya olmasına rağmen) asistanlar yapıyor ve çoğu zaman da az puan getiren muayeneler kodlandığı için asistana kızılıyor! Performans uygulamasına geçildiğinden beri uzmanlar daha da vahşileşti, her şeyi asistanın üstüne yükleyip rahatlarına bakmak ana amaçları haline geldi. Böyle bir ortamda eğitimden söz etmek bile mümkün değil zaten. Yani bu durum aslında tüm asistanların içinde bulunduğu bir durum ama ancak cesur olanlar sesini çıkarabiliyor maalesef…

ben dicle üniversitesinde asistan hekimim

maddelerinize gelince

1-dicle üniversitesinde nöroloji uzmanlığın çok kolay olduğu tamamen sizin uydurmanızdır, bu olayı tamamen çarpıtma ve olayı amacı dışına çıkartmak için yapılan ucuzca konuşmalardır fakat eğer siz uzmanlığınızı öyle almışsanız ve kahvelerde de konuşuluyorsa ve şahit olmuşsanız muhtemeldir ki o uzmanlık sizin uzmanlığınızdır.

2-dicle üniversitesi nörolojide hocalar diyarbakır havaalanında kongre dönüşü uçaktan inip, piste bekleyen diğer uçağa diğer kongre için biniyorlar yani diyarbakırı ve havaalanını aktarma için kulanıyorlar. kıdemli asistan hekimler de hocalardan alamadıkları eğitimleri kongrelerde alabilmek için üstün gayret sarfederek senede ancak 1-2 kongreye kıdemli olanlar gidebiliyor

3-yatak sayısı olarak yoğun bakım servisinde 21 +1(esnek, eklenebilen yatak,sıkışıklık durumlarında)yani 22 yatak yatak yoğun bakım yatağı ve 3 tanede izolasyon odası yani sadece yoğun bakımda 25 yatak var
klinikte ise 26+12(yeni klinik) yani 38 klinik yatağı var .
asistan sayısı evet 13 ama bunların 5 tanesi son 1 yılında dır ve rotasyonlara bile çıkamıyorlar ve kendi kliniklerinde çalışıyorlar

4-bazı kişiler çalışmak isteyenlere engel oluyorlarmış!!!! bu tamamnen sizin uydurmanızdır, fakat sanırım sizler bazı asistanların ailelerine haber gönderterek ve korkutarak akadaşlarından ayırmak istediniz fakat başarılı olamadınız.

5-tabib odası akıl hocalığı yapıyormuş bu tamamen sizin uydurmanız ve hekim haklarını savunan mesleki kuruluşunuza dönük çok anlamsız, tuhaf,ideolojik düşüncelerinizdir. kaldıkı meslek örgütü olarak tabibler birliği her türlü durumda hekimleri savunmak durumundadır ve bunu yapacaktır da unutmayınız ki; belki bir gün sizi de savunacaktır.

rektörlük seçimi öncesi taraf tutulmakta imiş, yuh yani, pes yani, dezenformasyon bu kadar olabilir, herkesin ayan beyan rektörlük seçimlerinde, alinin veliye devredeceğini, ya da yine aliyle yola devam edeceğini bildiği halde ve aliyle veli de aynı zihniyeten olduğu halde neden, niçin ve kimin tarafını tutmuşlar ki?

6-dicledeki mobbingi artık türkiyenin tüm hekimleri biliyor. asistanları şımarıklık yapmıyor, istedikleri emir eri olmamak, vasıfsız işçi olmamak, haklarını savunmak,eğitimlerini alabilmek ve tamamlayabilmek hı fakat tabi yurdumda herkes biat kültürünü,el-pençe divan pozisyonun istediği için buna uymyayanlar şımarık oluyor tabi sizin zihniyetinize göre tabi.

Olay siyasi imiş!!!!! benim bu memlekete duyduğum gereksiz yere kulanılan her 3 laftan biridir zaten, her kim ki bir diğerini karalamak isterse bu lafları eder bundan dolayı bu taktik bu memleketin en ucuz, en bayağı ve etik dışı olan, belden aşağı yöntemidir. belden yukarı lütfen ve siz nörologsunuz biliyorum mümkünse daha da yukarı, beyinsel aktiviteler felan lütfen.

fakat oratada hiçbir şeyde yokken de, durup dururken olay siyasi dediğinize göre, acaba siz tıbbi deontolıjiye aykırı yollarla oraya geldiniz de bu dayanışmayı ve hak arayışını ona karşı mı yorumluyorsunuz?

Telefonla eğitim mi olur,beyefendiler eğitim için o kadrodalar,para merakı olan gitsin özelde çalışsın,yan gel yat,para kazan,ne ala memleket.

arkadaşlar asistanların çogu yerdeki sıkıntıları buna benzer burada sıralanan tüm sorunlar hatta fazlaları bile var.
maalesef asistan eğitimi değil, asistanın kullanılması durumu var. yani bedava işgücü, şikayet etme hakkı yok, hoca ne isterse nasıl isterse oyle işte, sesini çıkarmayan her işini yaptıracağın. hocaların yangelip yattığı, hasta görmediği, hastaneye arada bir ugrayıp 5 dk vizit(!) attığı sonra çayını içip, odasında bilgisayarda takıldığı, doç sınavlarına çalıştığı; ailesine bol bol vakit ayırdığı; uykusundan feragat etmediği gece uyandırılıp hasta danışıldığın kızdığı; en ufak bir yanlışlığa da veya şikayete de kıyamet kopardığı bir sistem. en ufak halinden şikayet ettiğinizde sen asistansın tabi yapacaksın buda eğitimin parçası istesek uzatırız yıllık izne çıkartmayız, uzatmanı vermeyiz asistanlığını yakarız seni tekrar servise çekeriz orda hamallığın babası var. nöbet sayımızı arttırırlar sürekli!!! tek yaptıkları çalışma döner sermayelerini hesaplamak, eksik giriş olmasın dönerim artsın diye başına kakmak.

tabi daha kötüsü de yaşanıyor insanların daha zoruna giden seni çömezine ezdirebiliyor onun nöbetini sayısını azaltıp seninkini arttırabiliyor, ona kıdemli muamelesi gibi davranıp sana çömez muamelesi ve işi yaptırıyor.
evet asistanların durumu bu maalesef.

hayatımın en kötü en iğrenç en yorucu en bunaltıcı en cinayete meyilli en depresyonun dibine girdiğim herşeyden bunaldığım nefretle kinle pişmanlıkla dolduğum dönemi asistanlık!!! o kadar çok sevdiğim mesleğimden soğutuyorlar, ideallerinmi bitirdiler.
çalışmaya yapacaktım, akedemik bir ortamda pubmed- makaleler. akademik konuşmalar tartışmalar…. nerdeeeeeee
yorgunluktan veya yoğunlaktan bırakın iki satır kitap okumayı bi çay içmeye vaktim olmuyor, eve gidince de yuz ustu ustumu bile değiştirmeden sızıyorum kanepeye. ancak bir kaç saat sonra uyanabiliyorum açlığında isyanıyla dışardan bir pizza bişey ısmarlayıp. sabahın köründe köle işbaşı.
evet son sene asistanıyım ben. ve eğitim e si yok. akademik ortamın zerresi yok. evet burasıda üniversite hastanesi.
hayatımda bu kadar berbat ötesi bir dönemim olmadı, umarım kimseyi öldürmeden bitirebilirim bu asistanlığı ve umarım sonraki hayatımda böyleleriyle karşılaşmam. biraz daha sabır….

kimsenin yaptığı kimsenin yanına kalmaz. Allah inşallah bize yaptıkları zulmün karşılığını er geç gösterir.

anahtar cümle “hocaların bireysel performans alması nedeniyle asistanların tabandan performans alması” gibime geliyor. yoksa iş yükü, eğitim rotasyon mevzuları hocalardan bile eski mevzular.

bizim de başımızda aynı olay, bireysel performansa geçildiğinden beri hastaneye en çok gelir getiren kliniklerden olmamıza rağmen tıbbi biyoloji asistanlarından bile daha az performans alıyoruz ve tek kişi sahip çıkmıyor. (temel bilimler asistanlarını kırmak istemem, performans sisteminin daha fazla nasıl asistana girebileceğinden bahsediyorum)

çözüm bundan böyle toplu istifadır gençler. daha önce de dendiği gibi, size bir faydası olmaz, gelecek olanlar rahat eder. hocalar da kazandıkları bireysel performanları bireysel olarak haketsinler bakalım kolaymıymış performans asistanlığı…

arkadaşların yaptığı eylemi destekliyorum…bu tur uygulamalar türkiye nın her yerinde mevcut…olay siyasi falan da değil…fakat hakkı olmadan performans almak,yayın yapmak,çalısma yapmak(belli bir zümre yapıyor)…bunları yapanda din iman vatan millet sakarya diyen insanlar…para olsun yeter..her sey mubah oluyor.bunu sordugmuzda ise cevap şoyle..eee biz çalısıyoruz,yayın yapıyoruz,çalısma yapıyoruz,yok akademık yonumuz kuvvetli vb cevaplar..başkasına yaptırmıyorlarki..diclede tum bolumlere 500 oğretım elemanı alınmıs..500 üde iki mensupmus…bunların hepsi iyimi…hepsimi akademık….tum üniversitelerde durum bu…asistanlar adalet arıyor…hep destek tam destek…

ARKADAŞLAR BU CESURCA HAMLENİZİ TEBRİK EDİYORUM
HİÇBİR RESMİ KURALI OLMAYAN ,ETRAFLICA TASVİR EDİLMEMİŞ,İSTİSMARA AÇIK BU ASİSTANLIK DÖNEMİ EĞER KÖTÜ ELLERDEYSENİZ VAY GELDİ HALİNİZE .ESKİDEN UZMAN OLUNCA İYİ BİR GELİRİNİZ OLDUĞU İÇİN ABİLERİMİZ HERŞEYİ GÖZE ALMIŞLAR AMA ARTIK BİZ UZMAN OLUNCA DÜZ DEVLET MEMURU OLACAĞIZ . O ZAMAN NEDEN İNSAN ÜSTÜ BİR BASKI ALTINDAYIZ BİZ KÖLEMİYİZ HAYIR BİZ BU SİSTEMİN DEVAMIYIZ SİSTEM BİZE MUHTAÇ ZATEN .BİZ BUNU BU ÜLKENİN YETKİLİLERİNE KABUL ETTİRMELİ VE BU ASİSTANLIK DÖNEMİNİ HOCANIN KÖLESİ OLMA VE DİĞER OLUMSUZLUKLARDAN ARINDIRMALIYIZ . BU ATTIĞINIZ ADIMIN ARKASINDA DURMALI GEREKİRSE BÜTÜN ÜLKEDEKİ ASİSTANLAR OLARAK İŞ BIRAKMALIYIZ YOKSA SİTTİN SENE BU İŞ DÜZELMEZ. GELİN ARKADAŞLAR BİZE DOKTOR BEY DEVRİ BİTTİ ARTIK DOKTOR EFENDİ OLDUNUNUZ DİYEN BÜYÜKLERİMİZE O ZAMAN BİZE KÖLE MUAMELESİ YAPMAYAN BİR SİSTEM KURMALARINA İKNA ETMELİYİZ BU ÜLKEDE ANALARIMIZIN KUTSAL SAYARAK BİZİ ZOR ŞARTLARDA OKUTUP DOKTOR YAPMALARININ KARŞILIĞINDA GELDİĞİMİZ 30 LU YAŞLARDA ÇOK ŞEYİNİ FEDA ETMİŞ AMA KARŞILIĞINDA NE HAK ETTİĞİ PARAYI NEDE SAYGIYI KAZANABİLMİŞ İNSANLAR OLMAMALIYIZ .ARKADAŞLAR ŞUNU NET SÖYLEYEBİLİRİM BİZ HEPİMİZ SİYASİ GÖRÜŞÜMÜZ YADA İNANCIMIZ NE OLURSA OLSUN BU KONUDA AYNI NOKTADA BULUŞABİLİRİZ .ÖNCELİKLE ASİSTANLIĞI NET VE AÇIK BİR ŞEKİLDE RESMİ TANIMLATMAMIZ VE RESMİ ONAY ALMAMIZ GEREKMEKTEDİR DAHA SONRASINDA KARŞILAŞACAĞIMIZ HAKSIZLIKLAR KARŞISINDA BAŞVURACAĞIMIZ RESMİ BİR KURUM KURDURMALIYIZ .GEREKİRSE TÜM ASİSTANLAR OLARAK EYLEM YAPABİLİRİZ ARKADAŞLAR .BU ATILAN İLK ADIM DİYARBAKIRDAN GELMİŞ TİR AMA BİR DEVRİN KAPANIŞININ ADI OLACAKTIR ARKADAŞLAR . ŞUNDAN EMİN OLUN BİZ HAKLIYIZ AMA HAKKIMIZI ARAMIYORUZ

Yahu nöbetçiyim ve haberleri, yorumları okudum, sonunda eee dedim, ne olmuş, sebep? Söylenenler hangi hastanede yok? İnsaf be kardeşim 13 kişiymişsiniz, biz sizin işleri 9 kişiyle yapıyoruz. Bizim yardımcı doçentlere birşey sormadan önce gidip kitap karıştırıyoruz, birşey unutsak, bilemesek dünyanın fırçasını yiyoruz, poliklinikte 70-80 hasta bakıyoruz. Asistanların çoğu sizden kötü durumda, ama sizin bu intikamınız ne ve kimden? Yönetmelikleri iyi okumamışsınız, muhtemel bir kısmınız atılacak; geriye kalanlar, o hocaların yüzüne nasıl bakacaksınız, birlikte çalışacaksınız? Ha gemileri yakmışsanız eyvallah, ama o zaman da bu hocaları neden günah keçisi yapıyorsunuz?? Camia küçük beyler, toplam 3bin kişiyiz, ve ben size hiçbir yerde hoş bakılmayacağını iyi biliyorum, TUSda Ankara’yı yazın gelin, nefes almadan çalışmak nedir bir görün? Ha bir de Dicle’deki durumunuzu bilmesem, belki bunlara inanırdım.

orhan Bu yazini donup okudugunda utanmiyorsan ‘okumussun ama adam olamamissin’ diye biten hikayeyi okumani tavsiye ederim. sen ezilmekten memnunsan bilememde kendi hakkini arayana dil uzatma sebepsiz…

romada bir söz vardır; ” en büyük köle düşmanları azad edilmiş kölelerdir” ki sen azad bile edilmemişken bu kadar düşmanlık yapıyorsun yuh be!

Uludağ üniversitresindede hiç eğitim yok..ben dava açıp AHİM ‘e gideceğim..Haa bu arada üniversite ULUSLKARARASI EĞİTİM AKREDİDASYONU BELGESİ ALDI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111

dr orhan adı altında yorum yazan arkadaşa; bende dicle mezunuyum ve senden daha iyi biliriz neyin nasıl yürüdüğünü. ANKARA da işler daha yoğunmuş sürünüyormuşsunuz bilmem ne köleliği benmsemiş olman, herşeyi sineye çekmen, sadece senin yapabileceğin bişey. herkesten senin gibi koyun olmayı bekleme. önce bi hakkın ne sorumluluğun ne öğren herşeye evet diy diye doktorlar bu halde zaten senin gibi meslektaşlar da var demek. muhalif olmayı öğrenemediniz gitti.
ve hak istenmez alınır…..

dicle üniversitesinin çoğu bölümü bu durumda.Klinikler ve polikniklerin sayısı performans geliri için kapasitenin üstünde arttırılmakta,yeni asistan alınmamaktadır.Asistan doktorlar rotasyonlara gönderilmeyip klinik ve polikliniklerde çalıştırılmaktadır.Yardımcı doçentlerin çalışmalarının da asistanlarca yapılması istenip fırsat bulunursa asistanların tezlerini bitirip ders çalışıp bitirmeleri beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.