Kategoriler
Haberler

Afyon’da termal oteller üniversite destekli sağlık sektörüne yönelecek

Afyonkarahisar’daki termal oteller Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ)’nin eğitim ve tedavi desteğiyle hasta tedavisine yönelecek.

Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) 400 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi bir-iki ay sonra hizmete giriyor. Şimdiye kadar çoğunlukla eğlence sektörüne yönelik hizmet veren termal oteller, bundan sonra üniversiteden eğitim ve tedavi desteği alarak hastalara hizmet verecek. Uluslararası Zafer Havalimanı’nın 4 ay sonra hizmete açılacak olması dolayısıyla oteller, yurt dışındaki sağlık kuruluşlarıyla diyaloğa geçmeye başladı.

İkbal Termal Otel Genel Müdürü Orhan Kuş, yurt dışından gelecek hastaların tedavisi konusunda otellerin alt yapısının hazır olduğunu söyledi. Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ)’nde açılacak 400 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin otellere eğitim ve tedavi desteği vereceğini ifade eden Kuş, özel sektörün ayakta durmak için şimdiye kadar hep dinlenme ve eğlence sektörüne yönelmek zorunda kaldığını belirtti.

YURT DIŞINDAN HASTA AKINI OLACAK

Özel sektörün şifalı suyu daha çok eğlence ve dinlenme amaçlı kullandığını belirten Kuş, şunları kaydetti: “Başta Avrupa’daki Türkleri bölgemize çekerek bu konuda bir kapı aralayabiliriz. Tedavi ile ilgili bir eksiğimiz var. Ancak bunu da AKÜ’nün açılacak olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi tamamlayacak. Bu konuda yeni bir düzenleme yapılarak termallere gelen hastaların tedavisine destek verilecek. Bu yapılırsa otellere can suyu olur, hem eğlence hem de tedavi olabilir.”

Zafer Havalimanı açıldığında Avrupalıların arzu ettiği sağlık kalitesini yakalamış olacaklarını ifade eden Kuş, termal suların onlarınkine göre 5 kat daha şifalı olduğunu, hem de mineral açısından daha zengin olduğunu vurguladı.

“OTELLERE ONLİNE BAĞLANIYORUZ”

Orkan Kuş, şu bilgileri verdi: “Üniversitemiz 400 yataklı fizik tedavi hastanesini açıyor. Biz hem online bağlanacağız hem de hekim, hemşire desteği alacağız. Koskoca üniversite desteği alacağız. Oteller hastaneye bağlanıyor. Hekim tedaviye başladığında hastane ön tanı yapıyor, tedavi takvimi çıkararak bunları oteldeki bizim uzmanlarımıza veriyor. Biz de buna göre tedaviyi uygulayacağız. Yurt dışından gelen hastaları tedavi etmek için altyapı sıkıntımız yok. Bu konuda biz üniversiteden destek alacağız. Fizik tedavi rehabilitasyon altyapımız mevcuttur. Sadece hastamız yok.” Üniversitedeki sağlık hizmetlerinin kalitesinin otellerde de devam edeceğini belirten Kuş, sağlık konusu çözüldükten sonra çevresel faktörlerin iyileştirilmesinin ele alınmasını, oteller bölgesinde yeşil kuşak oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Fuar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Yücel de yurt dışından hasta tedavisi konusunda termal otellerin önünde hiçbir engel bulunmadığını söyledi. Türkiye’nin en büyük termal otel ve tedavi merkezini iki yıl sonra hizmete açacaklarını belirten Yücel, otel bünyesinde çeşitli tedavi merkezlerinin yer alacağını, bu anlamda üniversiteyle her zaman işbirliği içinde olacaklarını anlattı.

Korel Termal Otel Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan ise tüm yatırımlarıyla termal turizm bilincinin yaygınlaştırılması ve 12 aya yayılması için sunulan hizmetleri çeşitlendirip, kalitelerini sürekli artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Turan, şunları söyledi: “Bu nedenle kür merkezimizde ürün çeşitliliğine gidip farklı konseptler oluşturmaya çalışıyoruz. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimiz var. Bu merkezde 2 uzman doktor, fizyoterapistler ve hemşireler görev yapıyor. Üniversitenin 400 yataklı hastanesi bizim için önemli. Yurt dışından ve yurt içinden gelecek hastalar konusunda bize destek verecekler. Bu da otellerin sağlık turizmine daha fazla yönelmesine neden olacaktır.”

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak da Acil Yardım ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ni bir iki ay içerisinde hizmete açarak yerli-yabancı hasta kabulüne başlayacaklarını söyledi. Solak, “Acil Yardım ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemiz otellerimizle işbirliği içinde hizmet verecektir. Diğer yandan termal sağlık turizmi alanında hizmeti verecek sağlık ve turizm personelinin ilimizde yetişmesi için gerekli eğitim birimlerimiz faaliyette olup, nitelikli eleman yetiştirmeyi sürdürmektedir. Her türlü tedavi ve personel desteği sağlanacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.