Kategoriler
Haberler

Almanya’da organ bağışı meselesi her fırsatta sorulacak

Almanya’da artık bütün vatandaşlara organlarını bağışlamak isteyip istemedikleri hayatları boyunca birkaç kez sorulacak. Federal Meclis’in yeni organ bağışı düzenlemesini onaylamasının ardından Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi de yasaya geçit verdi. Transplantasyon Yasası’nda yapılan yeni düzenlemeye göre vatandaşlar organ bağışı hakkında sadece bağlı oldukları hastalık kasası tarafından değil, kimlik ya da pasaport çıkartmadan önce ilgili resmi daire tarafından da bilgilendirilecek.

Vatandaşlara kimlik ya da pasaportlarıyla birlikte organ bağış kartı ve bilgilendirici evraklar da beraberinde teslim edilecek. Böylelikle vatandaşlardan çeşitli resmi süreçler sırasında organ bağışına ilişkin nihai kararlarını kayıtlara geçirmeleri istenecek.

İSTEMEYEN CEVAP VERMEYEBİLECEK

Yeni düzenleme vatandaşlara belli organlarını bağış kapsamı dışında tutma imkanı verdiği gibi organ bağışını tamamen reddetme ya da bu soruya cevap vermeyerek çekimser kalma hakkını da tanıyor. Organ bağışı hakkındaki yeni düzenleme ile halkın bağışta bulunmaya karşı duyarlılığının arttırılması hedefleniyor. Almanya’da halen 12 binden fazla hasta hayatta kalabilmek için bağışçı çıkmasını bekliyor. Federal Sağlık Bilgilendirme Dairesi’nin verilerine göre halkın 16 yaşın üzerindeki kesiminin yüzde 75’i organlarını bağışlamayı düşünmesine rağmen, bunların sadece dörtte biri bağışçı olarak kayıtlarda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.