Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Sizden Gelenler

Amerika Rüyası


Dr. Kemal Türker ULUTAŞ’ın Köşe Yazısı

Amerika rüyası diye aşina olduğumuz bu tabir, aslında bizlere çocukluğumuzdan bu yana birçok film, haber ve ikili diyaloglardan öğretilmiş ve aslında anlamını tam olarak bilmediğimiz bir kavram. Bunu anlamak için bu büyük ülkeyi gezip görmek kesinlikle yeterli değil. Orada yaşıyan insanları da tanımak gerekli. Amerika’nın gerçek sahiplerinin Kızılderili olduğu bilinir. Acaba bu büyük bilim ülkesini Amerika’nın gerçek sahipleri mi yoksa buraya gelip yerleşen sayısız yabancılar mı temsil ediyor? Burada o kadar fazla yabancı uyruklu bilim insanı var ki. Bu konuda Hint uyruklu bilim adamları başı çekiyor (yaklaşık %25). Amerikan rüyası dedim ya, işte bu rüyanın en güzel kısmı bilimde gelinen noktadır benim gözümde. Hele de ülkemizde doktorluk mesleğine verilen değeri görünce bu noktanın büyüklüğü daha iyi anlaşılıyor; özellikle de neden insanların mesleklerini icra etmek için burayı seçtiklerini ve de beyin göçünün asıl sebebini.

Bu kadar yorumu nasıl mı yapıyorum? Amerika’ya 2012 Nisan ayının sonlarına doğru observer doctor (gözlemci doktor) olarak geldim. Yaklaşık 3 ayımı burada, Cleveland Clinic Andrology Laboratuvarın’da geçireceğim. Burada geçirdiğim bir buçuk ay, hayata ve bilime bakış açısının ne kadar ileri boyutta olduğunu gözlemlememe yetti doğrusu. Herşeyi o kadar kuralına uygun ve sonuç almaya endekslemişler ki bilimsel anlamda sonuç alamamak neredeyse imkansız. Bunun için de doktorlara inanılmaz maddi ve manevi olanaklar sağlıyorlar. Sadece doktorlara değil tabi tüm bilim insanlarına. Ama sağlıkçıların sahip olduğu imkanlar adeta sınırsız diyebilirim. Sözün özü Amerikan rüyası bence gerçek; En azından bilimsel anlamda…

 

Dr. Kemal Türker ULUTAŞ

Mustafa Kemal Universitesi

Tıbbi Biyokimya AD

Hatay, TÜRKİYE

“Amerika Rüyası” için 3 yanıt

Ben de isviçre de eğitim aldığım zamanda, ordaki türk arkadaşlarımın neden türkiyeye gelmek istemediklerini çok iyi anlamıştım. Hangi meslek grubundan olursanız olun önce insana değer veriliyor. Ve İnsanların bilim için, ne istekleri varsa onu yerine getiriyorlar.Doğal olarak Bu beni çok şaşırtmişti çünkü güzel ülkemde bu ilgiyi göremiyorsunuz, siz doktorlar daha bu ilgiyi göremezken diğer meslek grupları zor görür..

Yazar arkasimizin bahsettikleri buzdaginin gorunen kismi. Bilimsel anlamda cok esnek bir yapi var. Bunu Turkiyede bulmak oldukca Zor.

Merhaba ben Adana şehir hastanesinde 1 yıllık araştırma görevlisi doktorum Amerika’da 3-6 arası observer olarak çalışmak istiyorum kendimi geliştirip tecrübe kazanmak istiyorum fakat burada bu konu hakkında çok fazla bilgi sahibi ve bana yardımcı olacak insan Yok siz bana yardım edebilir misiniz? Observer olmak için referans mektubu gerekiyor ? Lütfen nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.