Kategoriler
Haberler

Antalya’da sağlık turizmini geliştirmek için üç aşamalı plan hazırlandı

Yüz nakli ameliyatları ile dünya ve Türkiye’nin gündemine oturan Antalya’nın sağlık turizmi potansiyeli yurtdışı fuarlarda tanıtılacak. Çalışmaları yürütmek için oluşturulan Antalya Sağlık Turizm Platformu, fuarlara katılım, broşür hazırlama ve uluslararası bir çalıştay düzenlemeyi içeren üç aşamalı bir plan hazırladı.

Türkiye’nin ‘turizm başkenti’ Antalya sağlık turizminde de öne çıkıyor. Son zamanlarda gerçekleştirilen yüz nakli ameliyatları Antalya’nın sağlık turizmi potansiyelini gösteren birkaç örnekten sadece biri. Bölgenin sahip olduğu zengin potansiyelin doğru değerlendirilmesi amacıyla Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Antalya Tanıtım A.Ş. organizasyonu ile ‘Antalya Sağlık Turizmi Platformu’ oluşturuldu. Platformun yaptığı ilk toplantının ardından değerlendirmede bulunan ATSO Başkan Yardımcısı Dr. Adnan Vücudi Özen, “İlk toplantımızda platformun yapısını ve işleyişini tartıştık. Geleceğe yönelik stratejimizi belirleyip, atılması gereken adımları belirledik.” dedi.

Araştırmaların 2010-2013 yılları arasında Türkiye’de sağlık sektörünün yüzde 16 büyüyeceğini ortaya koyduğunu vurgulayan Özen, “2015 yılında Türkiye’de sağlık turizmi hareketlerine bugünkünden çok daha fazla turistin katılması bekleniyor. Antalya’nın hızla büyüyen sağlık turizminden hak ettiği payı alabilmesi için sağlık hizmeti sağlayıcı tüm kuruluşların birlikte hareket etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

İsim hakkı ATSO tarafından satın alınan bir web sitesinin hazırlanacağı bilgisini veren Özen, sitenin ATSO koordinasyonu ve Antalya Sağlık Turizmi Platformu desteğiyle hazırlanmasına karar verildiğini de paylaştı.

Antalya Tanıtım AŞ Genel Müdürü Yusuf Örnek de Sağlık Turizmi Platformu’nun ilk toplantısında üç aşamalı tanıtım stratejisini hayata geçirme kararı aldıklarını belirterek, “Rusya, Kafkasya, Ortadoğu ve Avrupa’da gerçekleşecek sağlık turizmini doğrudan ilgilendiren fuarlara katılacağız. Antalya Tanıtım A.Ş. organizasyonu ile Antalya Sağlık Turizmi tanıtım broşürü hazırlanacak. Ayrıca, ATSO öncülüğünde ilgili paydaşların katılımıyla 2013-2014 yıllarında sağlık turizmi acentelerine ve tur operatörlerine yönelik bir çalıştay düzenleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.