Kategoriler
Haberler

Asistana “iş ahlakı” kriteri

ABD’de pratisyen hekim olabilmek için 9 senelik bir eğitim programını tamamlamak gerekiyor. Asistanları değerlendirme kriterleri arasında sadece bilimsel bilgi değil dil kullanımı ve iletişim, iş ahlakı gibi şartlar da yer alıyor.

Sağlık Bakanlığının yapılanmasında Harvard Üniversitesinin model olarak alınacağının dile getirildiği bu günlerde, ABD’deki tıp ve uzmanlık eğitiminin de Türkiye’den oldukça farklı olduğu görülüyor. Pratisyen hekim olabilmek için en az 9 senelik bir eğitim programının gerekli olduğu ABD’de yan dal eğitimi, asistanlıktan sonra 1-3 yıl arasında değişen bir eğitim sürecini kapsıyor. Asistanları değerlendirme kriterleri arasında tıbbi bilgi, hasta bakımı gibi becerilerin yanı sıra dili kullanım ve iletişim, sorumluluk ve iş ahlakı gibi şartlar da bulunuyor. ABD’de öğretim görevlileri de asistan ve yan dal uzmanlık öğrencileri tarafından aylık ve yıllık olarak değerlendiriliyor.

Devamını Medimagazin’den okumak için tıklayın.

“Asistana “iş ahlakı” kriteri” için bir yanıt

AMA biz sağlıkta ABD’den ilerdeydik hani? bu arada neden sitenizde sürekli doktorların iş ahlakı eksikmiş gibi çağrışımlar yapan yayınlara yer verdiğinizi anlayamadım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.