Kategoriler
Haberler

Bakan Akdağ: Hamile kalırsam kürtaj olurum, algısı ortadan kalkmalı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Hamile kalırsam nasıl olsa kürtaj olurum.” algısının ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti. Akdağ, “Bir kadın hamile kalmak istemiyorsa bunun modern yöntemleri var. Bunun yöntemi yaygın şekilde bebeği annenin karnından kazımak olamaz. Bunu hiçbir zaman vicdanlar kabul etmez.” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Meclis’te gazetecilerin kürtaja ilişkin sorularını cevapladı. AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli’nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Akdağ, kendisi ile görüşmediğini, Canikli’nin muhtemelen Meclis takvimi ile ilgili değerlendirme yaptığını söyledi.

Konuyla ilgili hazırlanan raporun pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nu sunulacağını kaydeden Akdağ, bir gazetecinin “Yani kürtajla ilgili düzenleme rafa kalkmış değil.” sözleri üzerine, öncelikle istemli bir düşüğün güvenilir biçimde yapılması gerektiğini aktardı. Bu işleme kadınların kolay bir şekilde ulaşması gerektiğini de vurgulayan Akdağ, “Ama bunun yanında üçüncü bir bileşen var ki, çok önemli. İstemli düşüğün hiçbir zaman bir aile planlaması yöntemi olarak kullanılmaması gerekir.” diye konuştu.

“Mesele kürtajın yasayla yasaklanması ya da yasaklanmaması değil.” diyen Akdağ, belirttiği prensiplere uygun yeni bir anlayışın hakim olması gerektiğini söyledi. Akdağ, bu kapsamda yeni düzenlemelerin yapılacağını dile getirdi.

“Nasıl olsa hamile kalırsam kürtaj olurum.” algısını ortadan kaldırmak gerektiğinin altını çizen Akdağ, “Bir kadın hamile kalmak istemiyorsa bunun modern yöntemleri var. Bunun yöntemi yaygın şekilde bebeği annenin karnından kazımak olamaz. Bunu hiçbir zaman vicdanlar kabul etmez.” dedi.

Sağlık Bakanı, kürtajın bir yandan bebeğin yaşam hakkını ihlal ederken, öteki yandan anneye de büyük zarar verdiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.