Kategoriler
Haberler

Başkanlıktan kene uyarısı

Bandırma Sağlık Grup Başkanı Zafer Yılmaz, piknik sezonunun gelmesiyle birlikte muhtemel kene vakaları konusunda vatandaşları uyardı.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)’nin Türkiye’de bahar ve yaz aylarında görülen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirdi. Yılmaz, “KKKA ile mücadelede en önemli tedbir insan-kene temasının en aza indirilmesidir. İnsan-kene temasının arttığı mevsimde bulunmamızdan dolayı bu hastalıkla ilgili bilgilendirme ve tedbir amaçlı açıklama yapma gereği duyulmuştur.” dedi.

Yılmaz, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nın, insanlara çoğunlukla kenelerin bulaştırdığı ve bazen ölümle sonuçlanabilen bir virüs hastalığı olduğunu hatırlattı. Yılmaz, hastalığın genellikle insanlara kenelerin kan emmesi sonucu veya kenelerin çıplak elle ezilmesiyle bulaştığını, hastalığın belirtilerinin ise kene tutunmasından veya kenelere çıplak elle dokunulmasından sonraki 10 gün içerisinde ortaya çıktığını söyledi.

Yılmaz, vatandaşların 10 gün içerisinde ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik, belirgin iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikâyetlerden herhangi birisinin görülmesi halinde, en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.