Kategoriler
Haberler

Beş dakikada bir randevu verilirse sistem işlemez tabii

Geçen hafta bir okurumdan gelen hastaneden ranvevu alamama öyküsünü sizlerle paylaşmıştım. Diş için randevu almaya çalışan okurum başından geçenleri ironik bir dille anlatmıştı.

Bu yazıdan sonra Sağlık Bakanlığı’ndan aradılar. Ranvevu konusunda hassas olduklarını bu nedenle okurumdan gelen mesajı tahkik etmek istediklerini söylediler.

Bu ilgilerinden ötürü teşekkür ettim.

Ancak hafta içinde gelen başka mesajlarda da randevu konusunun gerçekten bir soruna dönüştüğünü farkettim.

Anladığım kadarıyla sistemden kaynaklanan bir sıkıntı nedeniyle randevular bir tür çileye dönüşüyor. Bugün de sizlerle iki okurumdan gelen mesajı paylaşmak istiyorum. Umarım Sağlık Bakanlığı’nın ilgisini çekecektir.

BİRİNCİ MESAJ: Saygıdeğer Can bey; 19 yıllık hekimim. Sağlık bakanlığı bir süre önce Erzurum merkezli bir randevu sistemini hizmete açtı. Artık hastaneler kendi randevularını veremiyorlar. Merkezi hastane randevu sistemi (MHRS) mevcut. Randevu sisteminde 2 ay sonrasına dek randevular açık. Dolayısıyla yoğunluk yaşanan branşlarda randevular dolduğu için gerçekten randevu alınamıyor.

Sistem hekime 5 dakika aralıklarla randevu vermekte. Dolayısıyla hekim tarafında da durum çok sıkıntılı. Verilen sürede hastayı dinleyip, muayene edip göndermezseniz kapıda yığılmalar, homurdanmalar sonrasında da sağlık bakanlığının kurduğu hasta hakları birimine ya da direkt hatla Sağlık Bakanlığı’na şikayet edilmek söz konusu olabiliyor.

Hekim her şikayet için savunma vermek zorunda. Hastaların sürekli sözlü bazen fiili tacizleri de cabası. İki aylık randevu açıldığı için birinci derece akraba ölümü veya kendi ciddi hastalığınız dışında mazeret izni kullanamıyoruz. Örneğin çocuğunuz hasta olsa, eşinizin, anne veya babanızın ciddi bir hastalığı olsa izin alamıyorsunuz. Bütün bunların karşılığında da komik sayılabilecek ücretlerden söz etmek bile istemiyorum.

Dolayısıyla sağlık personeli son derece motivasyonsuz, kırgın, bazen kızgın, isteksiz bir durumda çalışmaktadır.

Ayrıca sistem sorunu vatandaş için değil, bizim için de geçerli. Kısa bir süre önce ben de kendi çalıştığım hastaneden annem için randevu alamadım. Randevusunu iptal eden birisi yerine annemi muayene ettirebildim.

İKİNCİ MESAJ: Sayın Ataklı Osmangazi Üniversitesine göz için randevu almıştım ancak 2 ay sonraya verilebildi. Gittiğimizde herkes isyan içindeydi, doktorlar ise çaresizdi. Yeni performans sistemine göre her 5 dakikaya bir muayene. Tabii ki muyene 5 dakikada olamadığı için randevular 3 saate yakın sarkmış, doktorlar insanlara laf anlatmakta zorluk çekiyorlar, izin alıp gelenler ise sinirli, sürekli doktorlar ile hastalar arasında bir tartışma vardı, yani işin kısası, sağlıkta durum rezalet. Eskişehir’in en iyi işleyen kurumunu bile rezil ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.