Kategoriler
Haberler

BM’den Tacikistan’a ‘sağlık harcamalarını artırın’ çağrısı

Tacikistan’ı ziyaret eden Birleşmiş Milletler Akıl ve Sağlık Raportörü Anand Grover, Tacikistan hükümetine sağlık harcamalarını arttırma çağrısında bulundu.

Anand Grover, 24-31 Mayıs günleri arasında Tacikistan’da temaslarda bulundu. Ülkede yetkililer ve halka görüşmelerde bulunan Grover, Duşanbe’de düzenlediği basın toplantısında ziyaretini değerlendirdi.

Grover basına yaptığı açıklamasında, Tacikistan’da sağlık alanındaki temel problemleri sıraladı. BM Raportörü, sağlık sektöründe gayri resmi ödemeler, doktorların düşük maaş almaları, yanlış teşhis ve doktor hataları için tazminat davalarının açılamamasını ülkedeki önemli sağlık sorunları olarak sıraladı.

Tacikistan hükümetinin sağlık sektörüne yatırım yapmaya çaba gösterdiğini belirten BM Raportörü, 2007-2012 yılları arasında devlet bütçesinden ayrılan paranın 37,3 milyon dolardan 152,3 milyon dolara kadar arttırıldığını dile getirdi. Buna rağmen bu rakamın 2010 yılındaki verilere göre eski Sovyet Birliği ülkelerinin arasında en düşük rakam olduğunu ifade eden Grover, Tacikistan vatandaşlarının yüzde 75’nin kırsal bölgelerde yaşadıkları için sağlık hizmetlerinden yeterli derecede yararlanamadığını dile getirdi.

BM yetkilisi, doktor maaşının 85 dolar ve hemşirelerin ise 50 dolar olduğuna dikkat çekerek, bunların da sağlık hizmetlerinin kalitesini olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

Ülkede sağlık sektöründe kadro eksikliğinin de bulunduğunu kaydeden Grover, bu sektörde çalışanların yeterli eğitim görmediklerini dile getirdi. Bunun haricinde sağlık alanında yanlış teşhisler ve doktor hatalarının da olduğunu söyleyen BM yetkilisi, bundan zarar gören vatandaşlarla karşılaştığını söyleyerek, Tacikistan hükümetini sağlık konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.