Kategoriler
Haberler

ÇÜ’de yolsuzluk iddiaları: Rektör Akınoğlu tutuksuz yargılanacak

Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) bazı binaların inşaat ve onarımlarında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla gözaltına alınan rektör Alper Akınoğlu ile üniversitenin Yapı İşleri Daire Başkanlığı çalışanları ve müteahhitlerin de arasında olduğu 17 kişi özel yetkili savcıya ifade verdi. 11 kişi savcılıkça serbest bırakıldı. Akınoğlu’nun da aralarında bulunduğu 6 kişi mahmekeye sevkedildi. Yapı İşleri Daire Başkanı Nüvit Günay tutuklandı.

Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekipleri, 15 Haziran Cuma günü üniversitede bazı binaların inşaat ve onarımları sırasında yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine Yapı İşleri Dairesi ile rektörlüğün bulunduğu binaya baskın yaptı. Polis, bilgisayarlar ile bazı dosyalara el koydu. Rektör Akınoğlu’nun makamında ve evindeki aramalarda 6 adet jammer cihazı ile bir adet dinleme cihazlarını bulmaya yardımcı olan böceksavar bulundu. Polis ilk gün Yapı İşleri Daire Başkanı Nüvit Günay’ın da bulunduğu 16 kişiyi gözaltına aldı. Emniyet’te ifadeleri alınan 16 kişi “Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, resmi belgede sahtecilik, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak” suçlarından adli mercilere sevkedildi.

Rektör Alper Akınoğlu ise dün savcılığın talebi üzerine mali polis tarafından gözaltına alındı. Akınoğlu, sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada kendisine yöneltilen 40 sayfayı bulan sorulara “susma hakkı”nı kullanıp cevap vermedi. “Örgüt elebaşılığı” ile suçlanan rektör Akınoğlu savcılığa sevkedildi. Rektör Akınoğlu ile birlikte toplam 17 kişinin ifadesi alan savcı, 11 kişiyi serbest bıraktı. Rektör Akınoğlu ile birlikte 6 kişi tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemede ifadeleri alınan Akınoğlu, Yapı İşleri’nde Şube Müdürü Remzi Ç., H.A., Ö.G. yolsuzluk iddialarını ortaya atan müteahhit Cumali Kurtar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yapı İşleri Daire Başkanı Nüvit Günay ise tutuklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.