Kategoriler
Haberler

Dicle Başhekimliği’nin Medimagazin’e gönderdiği açıklama : Performanstan en çok asistanlar yararlandı!

Asistan başına 4 yatak düşüyor

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimliği de konuya ilişkin Medimagazin‘e bir açıklama gönderdi. Açıklamada, toplam 13 asistan bulunan anabilim dalında, asistan başına düşen ortalama yatak sayısının maksimum 4 olduğu, bunun makul bir oran olduğu belirtilerek, asistanların yeterli sayıda hastaya sağlık hizmeti sunmalarının eğitimleri açısından da bir avantaj olduğu vurgulandı.

Dicle Üniversitesi hastanelerinin 1300 yataklı bölgenin en büyük referans hastanesi olduğu belirtilen açıklamada, hastaneye gelen nöroloji hastalarının sayısının fazlalığından dolayı Nöroloji Ana Bilim Dalındaki mevcut yatak sayılarının yetersiz kaldığı ve başka kliniklere hasta yatırılmak zorunda kalındığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Zira bir klinikte yatak olmadığı zaman hastaların geri çevrilmemesi, gerekiyorsa başka kliniklerdeki boş yataklara yatırılmasına dair Bakanlık genelgesi vardır. Nöroloji kliniğinde daha önce mevcut olan 8 yataklı ikinci basamak yoğun bakım yerine, üçüncü basamak yeni bir yoğun bakım inşa edilmiştir. Yapılan bu düzenleme hasta mağduriyetini gidermeye yöneliktir.  Halen Nöroloji Anabilim Dalında aynı katta bulunan biri yoğun bakım (21 yatak), diğeri klinik (24 yatak) olmak üzere toplamda 45 yatak bulunmaktadır.”

Döner sermaye payları yüzde 300 arttı

Açıklamada, asistanların döner sermayeden aldıkları payın da arttığına dikkat çekilerek, “Hastanemizde performans sistemine geçilmesinden sonra bu sistemden en çok yararlandırılan sağlık çalışanları asistanlar olmuştur. Daha önce taban üzerinden ücretlendirme yapılırken aldıkları ücret 600-650 TL iken; performans sistemine geçildikten sonra bahse konu klinikte asistan performansı tavan barajına ulaşmış (yüzde 300) ve 1600 TL’yi aşmıştır.” denildi.

http://Kaynak: Medimagazin/hekim/universiteler/tr-dekandan-sonra-bashekimlik-de-aciklama-yapti-performanstan-en-cok-yararlanan-asistanlar-oldu-2-15-44053.html

“Dicle Başhekimliği’nin Medimagazin’e gönderdiği açıklama : Performanstan en çok asistanlar yararlandı!” için 6 yanıt

öğretim üyeleri oturdukları yerden 5000-6000 tl performans alsınlar;poliklinikte hasta bakan,klinikte,yoğun bakımda hasta takip eden,nöbet tutan,acilden çıkamayan gariban asistan 1400 alsın,sonra bunu marifetmiş gibi basına versinler,yazıklar olsun.

arkadaşlar bu hükümet yanlısı işgüzar açıklamalara kanmayın kim söylemiş bu arkadaşlara açıkla diye niye kendilerine görev edinmişler bu konunun gerçeği bu zamana kadar zaten vermesi gereken döner 1300-1400 olan hastaneler bu miktarı vermiyordu örneğin ege üniversitesinde 1300 alması gereken arkadaş hastenenin inadından dolayı alamıyordu aynı branşta dokuz eylülde çalışan arkadaş hastanenin olumlu yaklaşımından dolayı 1400 tl alıyordu yeni sistemden sonra böyle yanlı hastaneler normale döndü sanki sistem iyi olmuşgibi vermesi gereken paraları vermeye başladı ama bu sefer dokuz eylülde cerrahi olan bölümler kronik hastalarla dolu olup vede paket porogram olduğu için 1500 alırken 1000 tl ye indi sistemi övmek için yapılan hayal doktor maaşlarıda vtandaşın doktorlara saldırmasına neden oldu bakanlığa sormak lazım madem sistem iyi neden tavan üçretleri açıklıyorsun taban ücretleri açıklasana görelim ozaman iyimi kötümü bu işin teselliside dayak yiyen doktorlar

hazır yazmaya başlamışken ben asistanların aldıkları paralarda gözleri olanları biraz aydınlatayım örneğin cerrahi birasistanı ele alalım nöbetçi olduğu birgün diyelim pazartesi evden çıkıyor sabahtan salı akşamı eve geliyor 36 saatini hastanede geçiriyor ve bunu 3 günde bir tekrarlıyor ve bunun karşılığında ortalama 3500 tl maaşalıyor şimdi vereceğim örneği yukardakiyle karşılaştırın il özel idaresinde bahçe sulayan bir işçi 2500 ile 2800 tl arası maaş alıyor senede 2 ikramiye ve senede 2 takım elbise çeki alıyor 8 – 5 arası çalışıyor hftasonu ,yılbaşı,bayramların tümünde evde yatıyor sizçe kim fazla kazanıyor?

Doğruyu söylemiyorlar. Benim kardeşim de orada asistan hem de nörolojide görevlerine başladılar. Eğitimleri ve iş yükleri ile ilgili düzenleme yapılacağı sözü verildi. 2-3 gün önce performans ödemeleri yapılmış. Nisan ayında tümü full çalışmış olmalarına rağmen, ocak,şubat ve mart aylarında 1400-1650 alan asistanlara nisan ayı için 550-700 tl arası ödeme yapılmış(Nisan ayı klinik performansı ilk 3 ayınkinden yüksek olmasına rağmen) sebebini araştırdıklarında sadece nöroloji kliniğinde asistanların performansının tabana çekildiğini öğrenmişler. Başhekimlik bunu kabul etmemiş ve sebebin SGK tarafından yapılan kesintilerin olduğunu iddia etmiş. Nöroloji kliniği bildiğim kadarıyla hep kar eden bir klinik. Ve nedense kesinti sadece asistanlara yapılmış. Çok kötü birşey , yine asistandan al hocaya ver. Asistan çalışsın hoca kazansız, SGK kessin asistan kaybetsin. Oh ne güzel…. Bide bahane ettikleri kesinti temmuz 2011 ayına aitmiş.

Başkekimlik doğru yapmamış. Doğru bir yaklaşım değil. Yasal olarak ceza veremeyeceklerini anladılar tabi.. Şimdi de ali-cengiz oyunları yapıyorlar. Bence asistan arkadaşlar hemen dava açmalılar kesin kazanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.