Kategoriler
Haberler

Dicle’de sular durulmuyor, işte DÜTF Dekanı’na verilen cevap!

Dicle Tıp Nöroloji’de Neler Olmuştu öğrenmek için tıklayın.

Diyarbakır Tabip Odası Resmi Basın Açıklaması:

Dün öğlen saatlerinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan omisyonu ve Diyarbakır Tabip odası asistan komisyonunun birlikte yaptığı, Üniversite genelinde ve özelde de Nöroloji AD’de görevli asistan hekimlerin sorunları ve çözüm önerilerini içeren basın açıklamasına DÜTF Dekanı Prof. Dr. Fuat GÜRKAN’ın basına verdiği cevap mahiyetindeki açıklamaya Diyarbakır Tabip Odası olarak yanıt verme zorunluluğu doğmuştur.

Öncelikle kısaca gelinen aşamayı özetleyelim:

DÜTF Nöroloji AD’de çalışan asistan arkadaşlarımız klinik içinde gerek çalışma koşulları , gerek eğitim aşamalarında yaşadıkları olumsuzluklar , gerekse klinikteki öğretim görevlilerinin tarz, dil ve usluplarıyla mobbinge varan yaklaşımlar sergilemeleri sonucu surmenaj ve tükenmişlik nedeniyle çalışamayacak hale gelmiş ve başvurdukları hekimler tarafından tedavi verilerek istirahat etmeleri için rapor verilmiştir.

Üyemiz olan asistan hekim arkadaşların, sorunlarını tarafımıza başvurarak aktarmaları üzerine Diyarbakır Tabip Odası yönetim Kurulu Başkanı , Genel sekreteri Ve TTB Merkez Konsey Başkanı Dr. Eriş BİLALOĞLU ile birlikte, yaşanan mevcut sorunları aktarmak üzere DÜTF ile Rektörlük ve Dekanlık düzeyinde  görüşülmüştür.

Bu görüşmelerde Nöroloji asistanlarının yaşadıkları sorunlar ve çözüme dair öneriler birebir aktarılmış ve önümüzdeki süreçte çözümün bir parçası olmak adına iletiçim ve görüşmelerin sürmesi ile ilgili karşılıklı mutabakata varılarak yapılacaklar bir takvime bağlanmıştır. Dekan , kapısının herzaman açık olduğunu ve bu konunun kolaylıkla çözülebileceğini hem Tabip odası Yöneticilerine hem de TTB Merkez Konseyi Başkanına ifade etmiştir.

            Ancak geçen bir hafta boyunca görüşmeler sağlanmamış, arkadaşlar tehdit edilmiş, bundan sonra hiçbirşey eskisi gibi olmayacak hesabını vereceksiniz tarzında olumsuz tutumlar devam etmiştir.

            Dekanlık, bırakın çözüm için köprü olmayı bunlarla görüşmeyin telkinlerinde bulunarak krizi ve çözümsüzlüğü derinleştirmiştir.

Bu aşamada Asistan Hekim Komisyonu basını ve kamuoyunu bilgilendirerek sorunları ve çözüm önerilerini aktarmak için açıklama yapmışlardır.

Tıp Fakültesi Dekanının yaptığı talihsiz açıklamanın birkaç açıdan cevap verilmeye ve düzeltilmeye ihtiyacı tarafımızca zorunluluk halini açlmıştır.

1- Tüm asistan hekimlerin aynı zamanda hasta olması hayatın akışına aykırıdır denmiştir.

Asistan arkadaşların hepsi aynı anda hastalanmamış olmakla beraber Dekan Bey, bir hastanın, bir hekimden aldığı tedavi ve istirahat belgesini yine bir hekim olarak (hekim yetiştiren, ihtisas veren bir hoca ve eğitimin başındaki kişi olarak) yalan ve sahte olmakla itham etmiştir.

2- Öğretim üyelerinin nöbetleri tuttuğu ve işlerin yürüdüğünden bahsetmiş ve bu anlamda sorun olmadığını ifade etmiştir.

Aslında demek istemiştir ki asistan hekimlere aslında ihtiyaç yoktur, işler onlarsız da yürümektedir.”

Peki öğrenci eğitimi ve ihtisas eğitimi olmaz ise orası üniversite olmaz o halde , Anabilim Dalına da, öğretim görevlisine de , Dekan’a da ihtiyaç yoktur denmektedir.

3- Açıklamanın sonunda asistan arkadaşların açıklamaları incelenecek, sorunların çözümüne ve huzur ortamının sürdürülmesine dair çabanın süreceği ifade etmiştir.

Keşke sorunları ve çözüm önerilerini dikkate alıp daha yapıcı bir çözüm öncelense idi. Yok sayan , itham eden , hastalık ve raporların gerçekliğine dair inceleme yapmayı sonraya alsaydı. 

Hastalığın nedenlerini ve oluşum aşamalarını atlayıp direkt sonuca yönelen bu yaklaşımı REDDEDİYORUZ!

NOT: Bu metni hazırladığımız sırada DÜTF Başhekimliğince bir açıklama yapılmış ve toplam 13 asistan bulunan anabilim dalında, asistan başına düşen ortalama yatak sayısının maksimum 4 olduğu, bunun makul bir oran olduğu belirtilerek, asistanların yeterli sayıda hastaya sağlık hizmeti sunmalarının eğitimleri açısından da bir avantaj olduğu ve performans ödemelerinin arttığı ifade edilmiştir.

Edindiğimiz bilgiler göre:

DÜTF Nöroloji AD’de toplam 13 asistanın hepsi yatan hastalara hizmet vermemekte, 3 asistan yoğun bakımda hasta takip etmekte, 2 asistan serviste yatan hastaların takibini yapmakta, 2 asistan poliklinikte ayaktan hasta takibini yapmakta, 1 asistan EMG , 1 asistan EEG, 1 asistan konsultasyonlara bakmakta ve her ay en az 3 asistan dış klinik rotasyonlarını yapmaktadır. Asistan başına en fazla 4 yatak düştüğü doğru değildir. Kaldı ki asistanın temel görevi eğitim almaktır, sağlık hizmeti sunumu değildir.

Performans sistemiyle asistanlara uygulanan artış oranı öğretim üyelerine uygulanan artış oranına göre çok düşük tutulmuştur ( Performans üretiminde aktif rol alanların asistanlar olmasına rağmen) Keşke başhekimlik öğretim üyelerinin performans artışına dair de bir açıklama yapmış olsa idi…

Başhekimliğin yapmış olduğu talihsiz bu açıklama dezenformasyonun ötesine geçmemektedir.

 

Dr. Baykal ERTÜRK

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı

ARAMIZA KATILIN!

“Dicle’de sular durulmuyor, işte DÜTF Dekanı’na verilen cevap!” için 9 yanıt

Konuyu tamamen özetlemiş. Sayın oda başkanını hekim arkadaşları yalnız bırakmadığı için tebrik ediyorum.
Asistan arkadaşlar tamamen haklı umarım gerşey gönüllerince olur.
Genç ve yürekli bu hekimleri SELAMLIYORUM.
Haklısınız yanınızdayız.

arkadaşlarımıza destek olduğunuz için teşekkürler,mızrak çuvala sığmıyor artık,asistanlar “hocaların” kölesi değildir.

Hak aradıklarını söylelyen asistan arkadaşlar, klniğe devam etmek isteyen bazı asistanları nasıl korkuttuklarını neden söylemiyorlar. açıga çımayacagınımı sanıyorlar

Sayın cumali!
Bi cumali oluyorsun , bi rohat taş, bi haktan tanrıkulu, bi hasta yakını, bi doktor. artık itiraf et herkes senin kim olduğunu biliyor. Bu kadar internette oturup millete iftira edeceğine otur ingilizce çalış, LP yapmayı öğren, EMG yapmayı öğren ki asistanlara bi faydan olsun.
Saygılar! İyi akşamlar!

Cumaaaaliiiii . Yalancinin basina tas dussun mu? yalakanin mumu coktan sondu cumaliiii. LP yapmayi ogrendin mi cumaliii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.