Kategoriler
Haberler

Ege’nin kalbine 4 milimetrelik hayat yolu

15 günlük bebek iken geçirdiği ameliyatla kalbine 4 milimetre inceliğinde 4 santimetre boyunda yapay damar takılan Kamil Ege Peker bebek hayata tutunmayı başardı

Turgutlu’da yaşayan Peker ailesinin ilk çocukları Kamil Ege, doğuştan kalp rahatsızlığı ile dünyaya geldi. Beş günlükken vücudunun tümü moraran minik Kamil Ege ailesi tarafından Turgutlu’da özel bir hastaneye götürüldü. Hastanede kalp rahatsızlığı ortaya çıkan minik bebek, ambulansla İzmir’deki Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Yapılan tetkiklerde bebeğin kalbinden akciğere giden damarının doğuştan olmadığı (pulmoner atrezi), kalbinde ise bir delik tespit edildi. Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi’nde kuvözde takip edilen hayat-ölüm çizgisindeki bebeğin yaşaması için ameliyat olması gerekiyordu. Ancak 2 kilo 680 gram doğan bebeğin ameliyatı alınmasını çok riskli bulan doktorlar, bebeği kısa süre de olsa hayatta tutmak için başka bir yöntem buldu.

15 günlükken ameliyata alındı

Doğumdan 48 saat sonra kendiliğinden kapanan kalpten akciğere giden damarın bebeğin 6. gününde çok az bir açıklıkta olduğunu tespit eden doktorlar, damarın açık kalması için ilaç verdi. Solunum destek tedavisi ve kirli kanın akciğere giden damarın açık kalmasını sağlayan ilaç sayesinde 9 gün hayata direnen Kamil Ege Bebek, 15 günlükken ameliyata alındı. Çocuk Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Prof.Dr. Osman Nejat Sarıosmanoğlu, üç kilo ağırlığa yaklaşan bebeği açık kalp ameliyatına alan ve bebeğin doğuştan olmayan damarıyla aynı işlevi gören damarın açık kalması için ilaç tedavisi verildi. Kalp cerrahı başarılı bir ameliyatla bebeğin kalbi ile akciğeri arasına 4 milimetre inceliğinde 4 santimetre uzunluğunda yapay damar takıldı.

Doğuştan damar yok

Bebeğe pulmoner atrezi tanısı konulan bebeğin akciğerlere giden ana damarının olmadığını belirten Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri Kalp Damar Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Osman Nejat Sarıosmanoğlu, “Bunların doğuştan yok olması hayatla bağdaşan bir durum değil. Buna karşılık anne karnında iken dolaşımı sağlaması gereken patent duktus arteriozus denilen doğuştan kapanması gereken bir açıklık nedeniyle akciğere giden damara kan akışı oluyor. Bu damar doğumdan 48 saat sonunda kapanıyor. Kapanacak damarı açık bırakmak için bebeğe özel ilaçlar verdik. Acil şartlarda bu ilaçlar hastanın hayatını kurtarıyor ve bize zaman kazandırıyor. Bunun dışında kalbinde büyük bir delikte var. Ege bebeği 15 günlük olana kadar takip ettik ve ameliyata aldık. Şu an sağlıklı” dedi.
Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.