Kategoriler
Haberler

Felç hastalarını iyileştiren bilgisayar oyunu geliştirildi

İngiltere’de sinir sistemi ve beyinle ilgili araştırmalarda bulunan bilim insanları, felç geçirmiş hastaların el ve kollarını yeniden güçlendirebilmelerine olanak sağlayan bir bilgisayar oyunu tasarladı. 

Günümüzde bilim ne kadar ilerlemiş olursa olsun, erken ya da ilerleyen yaşlarda görülen birbirinden farklı felç rahatsızlıklarını tamamen ortadan kaldıracak bir çözüm henüz bulunamadı. Bu tablonun umut veren yanı ise, teknolojinin en azından tedavi aşamasında değişik yollar ile destek sağlayabilmesi. Newcastle Üniversitesi’nden profesör Janet Eyre ve ekibinin önderliğinde kurulan Limbs Alive şirketi, felç geçirmiş hastaların daha eğlenceli ve hareketli bir şekilde tedavi edilebilmelerini sağlayan ‘Circus Challenge’ adlı oyunu geliştirdi. 

3 boyutlu grafiklere sahip olan ‘Circus Challenge’ fizik tedavide ilerleme kaydetmek isteyen kişiler için ilginç bir deneyim sunuyor. İki oyun kolunu kullanarak palyaçolara pasta fırlatmak, hokkabazlık numaraları, dalış yapmak ve benzeri hareketler sayesinde felç geçirmiş hastaların el ve kollarındaki zayıflığı yenmeleri, tekrar motor kontrollerini kazanmaları hedefleniyor. 

Profesör Janet Eyre, el ve kollarını kullanarak oynadıkları bilgisayar oyunu sayesinde hastaların performans bilgilerinin analiz edilebildiğini, bu bilgilerin hastaya ve internet yoluyla da terapistlerine ulaştırıldığını belirtiyor. Felç geçirmiş hastaların ‘Circus Challenge’ sayesinde terapist eşliğinde evde tedavi edilebilecekleri, bu sayede hastaneye ayırdıkları vaktin oldukça düşeceği kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.