Kategoriler
Haberler

‘Güneş çarpması ölüme bile neden olabilir’

Malatya Sağlık Müdürü Nail Umay, aşırı sıcak havaların çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirdiğini, güneş çarpmasının kalıcı hasar veya ölüme neden olabileceğini belirtti.

Nail Umay, yaptığı yazılı açıklamada, sıcak havalarda yaşanan güneş çarpması vakalarına karşı vatandaşları uyardı. Aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini hatırlatan Umay, sıcaklarda güneş çarpmaları vakalarının görülebildiğini, güneş çarpmasının acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabileceğini ifade etti. Böyle durumlarda güneş çarpan kişinin serin bir yere alınması gerektiğini kaydeden Umay, kişiye kesinlikle içmesi için sıvı verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Aşırı sıcaklardan en çok 4 yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayan 65 yaş üzerindeki yaşlılar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, aşırı kilolular, kronik hastalığı olanlar, sürekli ilaç kullananlar, sokak çocukları ve evsizlerle açık alanda çalışanların etkilendiğini belirten Umay, günün en sıcak zamanları olan 10.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini ifade etti.

Dışarı çıkıldığında hafif, bol ve sıkı kumaşlardan dokunmuş açık renkli giysilerin tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Umay, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka takılmasını ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğünün kullanılmasını önerdi.

Açık alanda çalışması gerekenlerin mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Nail Umay, spor yapmak isteyenleri de sabah ve akşam saatlerini tercih etmeleri konusunda uyardı. Ağır fiziki aktivitelerden kaçınılması gerektiğini ifade eden Umay, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmasını önerdi.

Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanların kapalı ve park halindeki araçlarda bırakılmaması uyarısında bulunan Umay, araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunması gerektiğini vurguladı. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınması gerektiğini belirten Umay, duş alınması mümkün olmayan durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ensenin soğuk suyla ıslatılması veya silinmesi gerektiğini ifade etti. Her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini dile getiren Umay, kahvaltıda kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylarının tercih edilmesi uyarısında bulundu. Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılması gerektiğini kaydeden Umay, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmasını tavsiye etti.

Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesini tavsiye eden Umay, mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içeceklerin tercih edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.