Kategoriler
Duyurular Haberler

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yeni bölüm

İzmir’in 4. devlet üniversitesi olarak toplam 210 Tıp ve Sağlık Bilimleri öğrencisi ile yükseköğretim hayatına geçtiğimiz yıl merhaba diyen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi 2012-2013 akademik takvimi için çalışmalarına şimdiden başladı.

Tıp Fakültesi olarak 107 öğrencisi ile ilk akademik yılını tamamlayan İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mehmet Ali Malas, oldukça başarılı üst seviyede bir akademik takvim geçirdiklerini söyledi.

“Hekimliği gerçekten istemeliler”

Tıp mesleğini tercih edecek gençlere önemli tavsiyelerde bulunan Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mehmet Ali Malas,tercihlerde özellikle tıp mesleğinin olmazsa olmaz ilkelerini içinde sindirmiş, insan sevgisi ve çalışma prensiplerini herşeyin üstünde gören gençlerin tıbbı seçmeleri gerektiğini belirtti.

Prof.Dr. Malas, “Üniversite kapısına gelen gencin tercihi oldukça önemlidir. Ortalama 35-40 yılllık bir çalışma hayatını düşünecek olursak; bu tercihler gelecekteki 50 yılı etkileyecek bir seçimdir. Bu anlamda meslek seçiminden önce mutlu olacakları bir meslek tercihleri olmalı. Gençlerimiz ‘gerçekten hekim olmak istiyor muyum’ sorusunu kendine sormalı. Çevresel baskılardan soyutlanarak gerçekten isteyerek bu mesleği seçmek gerekir” diye konuştu.

“Tıp mesleğinin anahtarı insan sevgisi”

Tıp mesleğinin anahtarının insan sevgisi olduğunun altını çizen İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mehmet Ali Malas, hekimlerin hayatının her anında bu mesleği büyük özveri ve fedakarlıkla yaptığını;  genç hekim adaylarının tıp mesleğinin her koşulunun bilinciyle bu tercihlerini yapmalarını istedi.

“İKÇÜ Tıp’ta dört dörtlük eğitim fırsatı”

İzmir’in yeni kurulan bir üniversitesi ve yeni açılan bir fakültesi olmasına rağmen ilk yılda alınan öğrenci puanlarına bakıldığında çok yüksek seviyede puanlarla öğrenci aldıklarını ifade eden İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr Mehmet Ali Malas, “Tıp eğitimi açısından oldukça üst seviyelerde bir donanıma sahibiz. Öğrencilerimiz protokolün birinci yılını doldurduğumuz, 1100 yataklı İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde teorik bilgilerini pratiğe dökme şansına sahip olarak eğitimlerini bütünleştirmektedir. Öğrencilerimiz son derece donanımlı akademisyenlerimiz ile üst seviyelerdeki laboratuvar imkânlarının katkısıyla dört dörtlük bir eğitim öğretim yılı takvimini tamamladı” dedi.

“Kadavra sıkıntımız yok”

Ülkemizdeki tıp fakültelerinin en büyük sıkıntısının kadavra eksikliği olduğunu fakat İKÇÜ Tıp Fakültesi olarak bu sorunu yaşamamanın artısıyla eğitime başladıklarını belirten Prof.Dr. Malas, “ Temel tıp eğitiminde en çok sıkıntı yaşanan ‘kadavra’ konusunda hiçbir eksiğimiz yok. Yeterince kadavramız var ve önümüzdeki yıl öğrencilerimizin eğitimlerinde kullanılacak. Ancak kadavrası olmayan Tıp fakülteleri var. Kadavra görmeden yetişen tıp doktorları var. İKÇÜ Tıp Fakültesi olarak bu konuda hiçbir eksiğimiz yok. İlk yılında kadavrası olan, her öğrencisinin bir mikroskobunun olduğu, her türlü maketine,  laboratuvar imkanlarına sahip,   birinci yılında bu imkanları sağlayan bir fakülte olarak önümüzdeki yıllarda çok daha geniş imkanlarıyla Türkiye’deki öncü tıp fakülteler arasında yer alacak. Gerçekten insanı seven, insanla ilgili her çalışmadan zevk alırım diyen genç tıp adaylarımızı İKÇÜ Tıp Fakültesine bekliyoruz” şeklinde konuştu.

““İngilizce Tıp açılıyor”

Prof. Dr Malas ayrıca Uluslararası üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İKÇÜ’nün yurtdışından yabancı öğrenci transferi konusundaki çalışmalarını hızlandırdığını söyledi. Prof. Dr Malas, “Tıp Fakültesi olarak da ikinci bir bölüm açarak İngilizce tıp ile yurtdışından öğrenci almayı hedeflemekteyiz. Buradaki rakam olarak hedefimiz ise sınıfın yüzde 50’sinden fazlasının yabancı uyruklu öğrenci olmasıdır. ilk etapta Balkan, Akdeniz, Ortadoğu ülkeleri ile Türki Cumhuriyetleri hedef ülkeler olarak belirledik” diye konuştu.

“2030 ve 2040’ların hekimlerini yetiştiriyoruz”

Türkiye’deki tıp eğitiminin  Avrupa’daki ve Amerika’daki örnekleri ile kıyaslandığında oldukça önlerde olduğunu ifade eden İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas,”Bizim yetiştirdiğimiz hekimler uluslararası anlamda çok iyi yetişmiş hekimlerdir. Eksiğimiz yok artımız var. Bizler geleceğin tıp doktorlarını yetiştiriyoruz. 2030’lerin 2040’ların üst seviyede donanımlı hekimlerini yetiştirmek için kolları sıvadık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.