Kategoriler
Haberler

İzmir’in EXPO sunumunu Sağlık Bakanı Akdağ ile Dr. Öz yaptı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve beraberindeki heyet, Paris’te İzmir’in EXPO 2020 sunumunu yaptı. EXPO 2020’ye aday olan İzmir’in, Paris’te OECD binasında düzenlenen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurulu’ndaki ikinci sunumunu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile dünyaca ünlü Türk hekim Dr. Mehmet Öz yaptı.

Sunumda konuşan Bakan Akdağ, Türkiye’nin sağlık alanında hızlı bir değişim yaşadığını belirterek, gelinen noktayı ve hedefleri anlattı. Sağlık Bakanlığı görevine yaklaşık 10 yıl önce getirildiğini, o günden bu yana çok yol katettiklerini aktaran Akdağ, “İyi bir sağlık sistemi, uzun soluklu bir taahhüde bağlıdır. Türkiye, bu taahhüdü yerine getirmek için var gücüyle çalışmaktadır. Sağlıkta karşılaşılan sorunlar, küresel ve müşterek sorunlardır. Göreve gelmeden önceki dönemde sağlıkta altyapı yetersizdi. Salğık hizmetleri büyük şehirlere odaklanmıştı, kırsal kesime erişim sınırlıydı. Halkın büyük bölümünün sağlık sigortası bulunmuyordu. Biz beş temel üzerine kurgulanan, geniş kapsamlı bir Sağlıkta Dönüşüm Programı başlattık. Önceliği, gelir aralığı veya yaşanan bölge ayrımı yapmadan Türk halkının tamamının sağlık hizmetlerine sahip olmasına verdik.” diye konuştu.

‘AİLE HEKİMLİĞİNE BEŞ YILDAN KISA SÜREDE GEÇTİK’

Türkiye’de beş yıldan daha kısa sürede aile hekimliği sistemine geçtiklerini ifade eden Bakan Recep Akdağ, bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele için programlar başlattıklarını, Tütün Kontrol Programı ile sigara içen oranını dört yılda yüzde 33’ten 27’ye düşürdüklerini ve Türkiye’nin, dünyada sigarayı bırakma konusunda en başarılı dördüncü ülke haline geldiğini söyledi. Akdağ, “Çabalarımızın sonucu olarak bütün alanlarda olumlu gelişmelerle karşılaşmaya başladık. Her yurttaşımız için yaşam süresini neredeyse dört yıl artırdık. Çocuk ölüm oranı, her bin doğum için dokuza geriledi. Geniş bir ağ ve geniş fayda paketiyle halkımızın yüzde 97’sinden fazlasını sigortalı yaptık. Aradaki farkı anlamış olmalılar ki halkımızın memnuniyet oranı neredeyse ikiye katlanarak, yüzde 39’dan 76’ya çıktı. Elbette henüz mükemmeli yakalayamadık ama bütün bunlar, doğru yöne atılmış büyük bir adımın göstergeleridir. Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ile bölgenin ilk küresel tıp ekibini oluşturduk. Türkiye zamanın, kültürlerin ve kıtaların tarihî bir kesişim noktası. Biz bu yolculuğumuza gelecekte de devam etmek için birlik olmak adına EXPO 2020’yi İzmir’de yapmak istiyoruz. EXPO 2020 ile herkesin hayatında sağlığın önemi ile ilgili farkındalık yaratmaya yardımcı olmak istiyoruz. Biz bugün sizlerle paylaşmama izin verdiğiniz gibi daha nice başarı hikayeleri duyacağımız ve birbirimizden birçok şey öğreneceğimiz bir küresel topluluk yaratmak istiyoruz. Biz, ‘Herkes için Sağlık’ın hayalden gerçeğe dönüşebileceğine inanıyoruz. EXPO 2020’nin İzmir’de yapılmasının sadece kendi bölgemiz için değil, bütün küresel toplum için bu hedefe varmamızda bize yardımcı olacağına inanıyoruz.” dedi.

DR. ÖZ: SAĞLIK ULUSLARARASI BİR SORUN

Sunumda konuşan dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz ise sağlığın, insanlığın en önemli konusu olduğunu belirterek, “Sağlık, uluslararası bir sorun. EXPO ile günlük hayatlar çok daha sağlıklı bir hale getirilebilir. İzmir ve İzmirliler binlerce yıl öncesine dayanan bir sağlıklı yaşam geleneğine sahip. İzmir, dünyanın sağlık problemlerine çözüm bulmak için bütün dünyayı biraraya getirecek mükemmel bir platform olabilir. Bizler ancak problemlerimizi ve çözümlerimizi paylaşarak ve işbirliği yaparak hayatlarımızı daha sağlıklı bir hale getirebiliriz.” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da “Herkes İçin Sağlık” temasının İzmir’in rüyası olduğunu vurgulayarak, şehrin gelecek nesillerin daha sağlıklı yaşayabilmesi için bütün ülkeleri biraraya getirmeyi ve onların işbirliği yaptığı dev bir platform oluşturmayı çok istediğini aktardı. İzmir’in EXPO’ya ikinci kez aday olarak bu alanda deneyimli bir şehir haline geldiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Sekiz yıllık belediye başkanlığımın beş yılında EXPO için çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. Sadece kentimizin yerel yönetimi değil, sivil toplum örgütlerimizden medyamıza ve tüm İzmirlilere, hepimiz EXPO’ya yürekten inanıyor ve destekliyoruz. İzmir’i her alanda EXPO’ya hazır hale getirmek için canla başla çalışıyoruz. Hükümetimizin İzmir’e ve adaylık sürecine desteği, her alanda en yüksek düzeydedir. Organizasyonu yapmak istediğimiz İnciraltı, hem temayla uyumlu hem de doğal zenginlikleri açısından bugüne kadar seçilen en güzel EXPO alanlarından birisi olacaktır.” dedi.

Konuşmaların ardından delegelere, İzmir ve sağlık temasıyla ilgili iki tanıtım filmi gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.