Kategoriler
Haberler

Kalibrasyon laboratuvarı uluslararası standarda kavuşuyor

Sağlık alanında kullanılan cihazlara uygulanan ve yasal bir zorunluluk olan kalibrasyon (ölçme hatalarına karşı test edilip düzeltme) işlemlerinin Türkiye’de yapılabilmesi için Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülen proje ile Ankara, sağlık teknolojileri merkezi olma yolunda bir adım daha atıyor.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın 2011 Yılı Yenilikçi Uygulamalar Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ‘Kalibrasyon Laboratuvarının Uluslararası Standartlara Kavuşturulmasıyla Yenilikçilik Kapasitesinin Artırılması Projesi’ ile sağlık sektöründe kullanılan cihazların ölçme hatalarına karşı test edilip düzeltme işlemlerinin gerçekleştirildiği sınırlı sayıdaki kalibrasyon laboratuvarlarından biri olan TURKMET, uluslararası standartlara kavuşuyor. Proje ile hastaneler ve sağlık alanında kullanılan cihazların üretimini ve ithalatını gerçekleştiren firmaların Türkiye’de sınırlı sayıda olması sebebiyle yurt dışında yapılan kontrol ve düzeltme taleplerinin Ankara’da yapılması mümkün olacak.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, projeyi destekleyerek Ankara’da yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesi vizyonuna hizmet edildiğini ifade etti. Balcı, “Ankara’nın sağlık teknolojileri alanındaki üretim yeteneği herkesin malumudur. Biz bu yeteneğin uluslararası bir marka olarak konumlanmasını istiyoruz. Bu çerçevede firmaların, sağlık kurum ve kuruluşlarının yurt dışında yaptırmak zorunda oldukları bir takım test ve kalibrasyon işlemlerinin yurt içinde yaptırılmaya başlanması ile ciddi maliyet ve zaman tasarrufu sağlanırken, Ankara’nın sağlık teknolojileri alanında marka kent olması hedefine bir adım daha yaklaşılmış olacağına inanıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.